W każdy czwartek o godz. 7.10, w bazylice św. Piotra w Rzymie, w kaplicy św. Sebastiana, przy relikwiach św. Jana Pawła II, celebrowana jest Msza Święta.  28 stycznia przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki wraz z abp. Konradem Krajewskim, Jałmużnikiem Papieskim, biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem i biskupem siedleckim Kazimierzem Gurdą. W Eucharystii, którą koncelebrowało ok. 70 księży, wzięło udział kilkaset osób, głównie Polaków mieszkających w Wiecznym Mieście.

Po Mszy Świętej abp Krajewski przekazał abp. Gądeckiemu cegłę z watykańskich drzwi jubileuszowych jako kamień węgielny pod budowę kościoła w Łęgach Dębińskich pw. męczenników tzw. poznańskiej piątki. Byli oni wychowankami salezjańskiego oratorium w Poznaniu, a zginęli w Dreźnie w 1942 r. Zostali wyniesieni na ołtarze w grupie 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II w 1999 r.

Przewodniczący KEP spotkał się także z kard. Angelo Amato, Prefektem Kongregacji Do Spraw Świętych. Rozmowa dotyczyła procesu beatyfikacyjnego kard. Augusta Hlonda, który był m.in. arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Prymasem Polski. Ustalono, że Komisja Teologiczna zgłębi ten proces beatyfikacyjny szczegółowo w 2017 r., co jest kamieniem milowym na drodze do beatyfikacji polskiego kardynała.

xpra / BP KEP