Przewodniczący Episkopatu: u młodych ludzi widać dziś zapał misyjny

14-06-2015

Zapał misyjny charakteryzuje nie tylko starszych polskich misjonarzy i misjonarki. Spotkałem się z młodą, neokatechumenalną rodziną udającą się z trójką maleńkich dzieci na misje, a ich mowa była najczystszym echem ducha misyjnego czasów apostolskich – mówił podczas obchodów IV Krajowego Kongresu Misyjnego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu celebrował tzw. stację kongresową w Poznaniu, transmitowaną na cały świat przez Telewizję Polonia.

0
823
fot. Robert Binkowski
fot. Robert Binkowski

Podczas uroczystej liturgii w poznańskiej bazylice kolegiackiej 56 młodych ludzi otrzymało krzyże misyjne. Wkrótce rozpoczną wolontariat misyjny w różnych krajach świata.

Abp Gądecki przypomniał w homilii, że apostołowie i ich następcy otrzymali mandat misyjny od samego Chrystusa. – Jezus nie tylko głosił Królestwo Boże, ale również wprowadzał swoich uczniów w jego tajemnice, następnie, po swoim zmartwychwstaniu, nakazał im głoszenie tego Królestwa, każdemu i wszystkim, na każdym miejscu aż do skończenia świata – mówił metropolita poznański.

– Najgłębiej o misji wypowiada się ewangelista Jan, który mówi wyraźnie o posłaniu. Jan łączy misję z posłannictwem, które Jezus otrzymał od Ojca. Ostatecznym celem misji jest więc przekazanie uczestnictwa w więzi, w komunii, jaka istnieje pomiędzy Ojcem i Synem – przekonywał abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że misja uczniów jest współpracą z misją Chrystusa. – Misja przeto nie opiera się na zdolnościach ludzkich, ale na mocy Zmartwychwstałego – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że działalność misyjna to praca na rzecz wyzwolenia od zła materialnego i duchowego. – Pomoc świadczona tym, którzy są głodni, potrzebują jedzenia, odzieży i dachu nad głową jest ważna, lecz o wiele bardziej dramatycznym ubóstwem człowieka jest jego ubóstwo duchowe. Jest nim brak wiary w Boga, który jest Miłością – mówił abp Gądecki.

– Mimo wszelkich trudności głoszenie panowania Boga dalej trwa. Świadczy o tym choćby rzesza polskich misjonarzy. Obecnie w 97 krajach misyjnych pracuje 2065 osób – zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał heroiczną działalność misyjną polskich franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy w Peru przelali krew głosząc Dobrą Nowinę. – Papież Franciszek zadecydował o ich beatyfikacji, która odbędzie się 5 grudnia tego roku w Peru. Męczennicy są najbardziej autentycznymi świadkami Chrystusa – mówił metropolita poznański.

Na zakończenie uroczystej mszy św. kongresowej przewodniczący Episkopatu Polski wręczył krzyże misyjne młodym wolontariuszom, którzy wkrótce wyruszą na misje. W miesiącach wakacyjnych będą oni m.in. nieść pomoc w animacji misyjnej w Rosji, będą współpracować w edukacji muzycznej ludności tubylczej w Boliwii, będą wolontariuszami w ośrodku dla osieroconych dzieci w Ugandzie. Niektórzy z nich pracować będą w sierocińcu w Jerozolimie, inni z dziećmi w Kazachstanie, albo też w wolontariacie medycznym w Papui Nowej Gwinei.

KAI / ms / Poznań

fot. Robert Binkowski

NO COMMENTS