Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zostać kapłanem Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. Człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowie na zakończenie Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, w dniu 50. rocznicy swoich święceń kapłańskich.

Przewodniczący Episkopatu podczas Eucharystii w Gnieźnie dziękował za dar kapłaństwa wraz z jedenastoma innymi kapłanami obchodzącymi w tym roku 50. rocznicę święceń. Z jubilatami modlił się prymas Polski abp Wojciech Polak, który wygłosił homilię.

Metropolita Gnieźnieński w homilii przypomniał jubilatom m.in. słowa „Listu do moich kapłanów” bł. Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat udzielił im święceń. „Tyle zdołamy pozyskać dusz, ile ich zdołamy umiłować” – cytował kard. Wyszyńskiego abp Wojciech Polak, powtarzając za nim, że „tam jest rozrost, rozwój i życie, gdzie jest miłość”.

Prymas Polski podziękował również za posługę wychowawczą i długie lata pracy profesorskiej i formacyjnej w gnieźnieńskim seminarium duchownym abp. Stanisława Gądeckiego i ks. prałata Bronisława Kaczmarka. „Jako wasi wychowankowie dziękujemy, że – jak wskazywał kapłanom Prymas Wyszyński – trzymając w ręku Ewangelię, sami również byliście dla nas żywą otwartą księgą. Zanim bowiem człowiek otworzy usta, już całym życiem swoim rzuca światło na to, czego zechce nauczać. Życiem, a nie słowem mówi!” – wskazał abp Polak w homilii.

W słowie na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że jubileusz 50-lecia kapłaństwa jest okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za wszystkie osoby, które postawił On na drogach kapłańskiego życia, także do podziękowania rodzicom, rodzeństwu, krewnym, nauczycielom, profesorom, szafarzom święceń diakonatu i prezbiteratu oraz wszystkim wiernym. „To z jednej strony czas rozrachunku z przeszłością, a z drugiej strony czas dziękczynienia” – powiedział. „Zostać kapłanem Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. Człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.

Przyznał również, że rocznica to czas stawiania pytań „czy w pełni odpowiedzieliśmy na Boże wezwanie”. „Jakże inaczej wygląda nasza kapłańska droga z perspektywy tych pięćdziesięciu lat, w porównaniu z tą, jaką widzieliśmy oczami naszej wyobraźni w dniu naszych święceń kapłańskich. Dziś możemy bardziej obiektywnie ocenić samych siebie, ludzi i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu tego półwiecza i pytamy siebie raz jeszcze: czy wykorzystaliśmy dobrze ten czas w służbie Bogu i człowiekowi?”- powiedział abp Gądecki.

bgk, prymaspolski.pl/ BP KEP

Fot. J. Andrzejewski

>>Homilia

Galeria zdjęć:Złoty jubileusz kapłaństwa Przewodniczącego KEP w Gnieźnie, 9.06.2023 r.

NO COMMENTS