Abp Gądecki: w Polsce bardziej brakuje nam prawdy niż pokoju i zgody

08-04-2019
908

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„W Polsce bardziej brakuje nam prawdy niż pokoju i zgody” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji zakończenia peregrynacji kopii Cudownego Obrazi Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji bydgoskiej. Uroczystości pożegnalne odbyły się w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Przewodniczył im biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Abp Stanisław Gądecki rozpoczął od podziękowań – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem mieszkańców diecezji bydgoskiej za przyczyną matczynej opieki Matki Bożej.

Metropolita poznański przywołał słowa papieża Franciszka, że mama pomaga dzieciom rozwijać się i chce, by wzrastały, dlatego wychowuje je tak, by nie ulegały lenistwu, nie poprzestawały na wygodnym życiu, zadowalając się tylko posiadaniem rzeczy. Mama pielęgnuje dzieci, by potrafiły brać na siebie odpowiedzialność i dążyć do wielkich ideałów.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że mama myśli też o zdrowiu dzieci, ucząc je „stawiana czoła życiowym trudnościom”. Zauważył także, że dobra mama pomaga „podejmować ostateczne decyzje w wolności”.

– Zamiast skupiać się na sporach i konfliktach, które nieuchronnie towarzyszą życiu społecznemu, zwróćmy uwagę na poważniejszy problem, jakim jest sytuacja, w której milkną spory o prawdę. W Polsce bardziej brakuje nam prawdy niż pokoju i zgody – dodał przewodniczący KEP.

Abp Gądecki przestrzegł przed ideologiczną kolonializacją, która, jak stwierdził, usiłuje sobie zawłaszczyć polskie społeczeństwo i zamierza zniszczyć wszystko, co zastała: tradycję, historię, religię.

“Kolonizacje ideologiczne patrzą tylko na teraźniejszość, negują natomiast przeszłość i przyszłość. Usiłowaniem czynienia wszystkich równymi i zamazywaniem tego, co różne, popełniają grzech bluźnierstwa przeciwko Stwórcy, bo dążą do zmiany stworzenia takiego, jakim je Pan Bóg uczynił. A przeciw ideologicznej kolonizacji – co już miało miejsce w naszych dziejach – jest tylko jedno lekarstwo: świadectwo, to znaczy męczeństwo” – podkreślił abp Gądecki.

Na zakończenie przewodniczący KEP przypomniał, że po ukończeniu peregrynacji Matki Bożej po diecezji bydgoskiej, pielgrzymowanie będzie kontynuowane w archidiecezji poznańskiej. Wydarzenie rozpocznie się 18 maja br. i będzie trwało rok i cztery miesiące. “Również i my w czasie nawiedzenia będziemy prosić o odnowienie i pomnożenie naszej wiary” – zaznaczył abp Gądecki.

Nawiedzeniu towarzyszyło hasło „Matka Kościoła” i było związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

KAI/ jm / Bydgoszcz

>>Relacja z uroczystości na stronie diecezji bydgoskiej

Zdjęcie ilustracyjne: www.diecezja.bydgoszcz.pl