Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obchodząc stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powinniśmy myśleć też o przyszłości i podjąć głębszą refleksję nad przyczynami upadku Rzeczypospolitej – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wziął udział 29 listopada w dyskusji nt. „Uwarunkowań wolności” podczas sesji zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk.

Celem konferencji było omówienie w ujęciu prawnym, historycznym, filozoficznym i religijnym różnych aspektów wolności, która z jednej strony jest źródłem godności człowieka, a z drugiej warunkiem niepodległości narodu.

We wprowadzeniu do sesji metropolita poznański zauważył, że świętowanie stulecia odzyskanie niepodległości może prowadzić do złudzenia, że od tego momentu Polska była w pełni wolna i niepodległa, gdy tymczasem był to długi i żmudny proces, przerwany przez II wojnę światową i lata komunistycznej niewoli.

„Osiemnastowieczne spory wewnętrzne Polaków, które tak osłabiły nasz kraj, że niektórzy prosili o interwencję obce państwo, dają do myślenia. To, co dzisiaj nazywa się wojną polsko-polską może stawać się zarzewiem podobnych zjawisk” – zauważył abp Gądecki.

Przypominając stwierdzenie gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, abp Gądecki podkreślił, że wolność i polskość zawdzięczać powinniśmy w dużej mierze kobietom, które czerpały moralną siłę z wiary w sprawiedliwość dziejową i z nauki Kościoła.

Prof. Wojciech Łączkowski, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, zauważył, że niepodległość nie zawsze prowadzi do dobra wspólnego i nie zawsze stanowi gwarancję wolności obywateli, ponieważ sposób sprawowania władzy może naruszać dobra obywatelskie. Poznański prawnik zachęcał, by dostrzegać w obecności Polski w Unii Europejskiej szansę dla rozwoju ojczyzny.

Z kolei historyk prof. Wojciech Roszkowski podkreślił, że niepodległość nie jest dobrem samym w sobie, ale musi służyć narodowi, stając się ważnym warunkiem rozwoju narodu. „Trzeba ją wypełnić treścią” – mówił prof. Roszkowski.

Wykłady wygłosili też teolog ks. prof. Paweł Bortkiewicz i filozof prof. Krzysztof Wieczorek. Dwugłos Nauki „Uwarunkowania wolności ‒ refleksje w setną rocznicę odzyskania niepodległości” odbył się w siedzibie poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

KAI/ ms

NO COMMENTS