(Polski) Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce z okazji 20-lecia sakry biskupiej

0
295

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Życzę Waszej Ekscelencji, by w posłudze Nuncjusza Apostolskiego całym sobą ukazywał Ksiądz Arcybiskup oblicze naszego Pana – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu w życzeniach skierowanych do abp. Salvatore Pennacchio z okazji 20. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Abp Salvatore Pennacchio 28 listopada 1998 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rwandzie oraz arcybiskupem tytularnym Montemarano. 6 stycznia 1999 r. przyjął święcenia biskupie z rąk papieża św. Jana Pawła II.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Nuncjuszu,

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce, składam serdeczne gratulacje z okazji dwudziestej rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność – najpierw wobec Boga, a później wobec ludzi. Dziękuję wiec Bogu, który jest Panem historii – zarówno tej uniwersalnej, powszechnej –  jak i historii każdego z nas, w tym osobistej historii Księdza Arcybiskupa. Dziękuję za wielkie dzieła, które dokonuje w życiu Ekscelencji: za łaskę życia i powołania kapłańskiego, za dar szlachetnego i otwartego serce, które z radością odpowiedziało i odpowiada na Chrystusowe wezwanie.

Dziękuję za ludzi, których Pan Bóg postawił na drodze życia Księdza Arcybiskupa, a zwłaszcza za rodziców, którzy przekazali młodemu Salvatore największy z możliwych skarbów – dar wiary.

Wreszcie, dziękuję samemu Księdzu Arcybiskupowi za odważną odpowiedź na zaproszenie ze strony naszego Pana, aby w pełny sposób uczestniczyć w Jego misji kapłańskiej, proroczej i królewskiej, poprzez przyjęcie sakry biskupiej, co dokonało się w bazylice św. Piotra w Rzymie, w Uroczystość Objawienia Pańskiego 1999 roku.

Tego dnia, w swojej homilii św. Jan Paweł II powiedział: «Kościół kontynuuje w dziejach misję swojego Pana: jego najważniejsze zadanie polega na tym, że ma ukazywać wszystkim ludziom oblicze Ojca, odzwierciedlając  światłość Chrystusa, lumen gentium — światłość miłości, prawdy, pokoju. Po to właśnie boski Nauczyciel wysłał na świat apostołów i nadal nieustannie wysyła, w tym samym Duchu, ich następców — biskupów».

Życzę Waszej Ekscelencji, by w posłudze Nuncjusza Apostolskiego całym sobą ukazywał Ksiądz Arcybiskup oblicze naszego Pana. W tym, jak Ksiądz Arcybiskup słucha – niech będzie można dojrzeć ojcowską cierpliwość i uwagę, w tym, jak Ksiądz Arcybiskup mówi – ojcowską mądrość i roztropność, w tym, jak Ksiądz Arcybiskup przyjmuje innych – serdeczność i otwartość, w tym, jak Ksiądz Arcybiskup żyje – ofiarę codziennego czasu, wysiłku i miłości do tych, którzy w biskupie pragną zobaczyć oblicze Ojca.

Z braterskim pozdrowieniem i modlitwą,

STANISŁAW GĄDECKI
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

NO COMMENTS