Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski życzę wspólnocie Żydów w Polsce, aby tegoroczna Pascha była świętem nadziei i pokoju. Byście doświadczali każdego dnia bliskości i opieki Pana Boga, który prowadzi i otacza opieką swój lud – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach skierowanych do wspólnoty żydowskiej z okazji Świąt Paschy.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Szanowny Naczelny Rabinie Polski
wraz ze Wspólnotą Żydów w Polsce

Pascha jest pamiątką przejścia Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej i oznacza przejście z niewoli do wolności, ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze zwątpienia do wiary.

W tym roku Żydzi rozpoczynają Paschę w bardzo wymownym dniu – 19 kwietnia, czyli w 76. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. W obliczu tej niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego, tym bardziej pragnę przypomnieć słowa, które są modlitwą: Am Israel hai – Naród Izraela żyje!

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski życzę wspólnocie Żydów w Polsce, aby tegoroczna Pascha była świętem nadziei i pokoju. Byście doświadczali każdego dnia bliskości i opieki Pana Boga, który prowadzi i otacza opieką swój lud.

Hag Pesah Sameah – Radosnych Świąt Paschalnych.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)