Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Kościół jest bramą do królestwa Bożego na ziemi. Każdy z nas – dzięki łasce sakramentu chrztu świętego – należy do założonego przez Chrystusa Kościoła” – powiedział abp Stanisław Gądecki w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W poznańskiej katedrze metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W tym roku mija 25 lat od reaktywowania oddziałów Akcji Katolickiej przy parafiach archidiecezji poznańskiej.

W homilii przewodniczący KEP przypomniał, że mówiąc o królestwie Bożym, Pan Jezus wskazuje najpierw na samego siebie. „Nie chodzi tu tylko o fizyczną obecność Jezusa na ziemi. To królestwo objawiło się nie tylko przez Jego obecność, ale również przez Jego działanie, przez Jego słowa i czyny dokonywane w Duchu Świętym” – zaznaczył metropolita poznański.

Zauważył, że królestwo Boże kryje się już teraz w sercu człowieka, kiedy porzuca on grzeszne życie.

Abp Gądecki przekonywał, że królestwo Boże ofiaruje nam dzięki łasce Bożej i z naszym wysiłkiem wzrost „prawdy, życia, sprawiedliwości, łaski, miłości i pokoju”.

Nawiązując do nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu i któremu będą towarzyszyć słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, metropolita poznański podkreślił, że Kościół jest najwłaściwszym miejscem do rozwijania skarbów duchowych.

Abp Gądecki zauważył, że Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to podmioty właściwych sobie dzieł w Kościele.

Zwracając się do członków Akcji Katolickiej, zachęcił, aby „wnosili ewangeliczny zaczyn we wszystkie środowiska społeczne, w rodzinę, świat pracy, politykę i kulturę”.

Metropolita poznański, przypominając zadania, jakie ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, podkreślił, że jest to kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma także charakter apostolski, jest nastawione do wychodzenia do ludzi, aby pozyskać ich dla Chrystusa.

„Świadczcie o Chrystusie i Jego miłości we wszystkich przestrzeniach waszego życia i w każdej chwili, w szkole, na studiach, w pracy, na imprezie, podczas spotkania ze znajomymi” – apelował abp Gądecki.

Podczas Mszy św. 16 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Członkowie Akcji Katolickiej odmówili akt zawierzenia stowarzyszenia św. Janowi Pawłowi II, jej patronowi.

Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. właśnie w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.

Akcja Katolicka bardzo prężnie się rozwijała i działała do czasu wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu władze komunistyczne nie pozwoliły na wznowienie działalności stowarzyszenia. W archidiecezji poznańskiej 23 listopada 1997 r. odbyła się uroczysta inauguracja pracy parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.

1 lutego 1997 r. w archidiecezji poznańskiej zostało erygowane Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Powołano wtedy 8 oddziałów, m.in. istniejące do dziś oddziały w Luboniu, Szamotułach i oddział w Opalenicy.

W archidiecezji poznańskiej działa 15 oddziałów i 2 koła akademickie KSM.

msz/ Poznań/ KAI

NO COMMENTS