Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w Pradze od 5 do 12 lutego.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że tekst, który został przedstawiony jako rezultat zbierający wszystkie opinie i główne akcenty, jakie pojawiły się w trakcie trzech dni obrad, jest nieformalny. „Dokument nie został przyjęty w takim sensie, że domaga się dalszych dopowiedzeń. Sam Sekretariat ma jeszcze pracować nad tą syntezą i czeka na dopowiedzenia ze strony uczestników Synodu, także tych uczestniczących w formie online” – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że „w pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko chodziło o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie”.

Abp Gądecki przypomniał, że 10 lutego rozpoczęło się spotkanie w gronie przewodniczących Konferencji Episkopatów, albo ich zastępców, którzy ich reprezentują. „Jest to spotkanie biskupów między biskupami, braci między braćmi. Ta forma nie powinna zmieniać tenoru tego, co zostało powiedziane w pierwszej części, ale powinna przynieść pogłębienie tematu i większe rozeznanie” – przyznał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

 

NO COMMENTS