Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Młodzież, wiara, rozeznanie powołania” – tak brzmi wybrane przez Papieża hasło 15. Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Zwołanie go Franciszek wyznaczył na październik 2018 r. Niedługo po nim w styczniu 2019 roku będą miały miejsce Światowe Dni Młodzieży. Przygotowania do tych wydarzeń były tematem spotkania diecezjalnych duszpasterzy młodzieży i koordynatorów ŚDM 21 września w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Stan przygotowań został omówiony podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Rada przygotowała polską wersję elektroniczną ankiety przedsynodalnej, która ma pomóc w przygotowaniu XV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Do wypełnienia anonimowej ankiety zaproszony jest każdy, w wieku od 16 do 29 lat – także osoby nie związane z Kościołem Katolickim. Na stronie www.synod2018.pl, oprócz kwestionariusza, znajdą się także bieżące informacje dotyczące Synodu, przygotowań oraz związanych z nim inicjatyw.

W związku z trwającymi przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie, w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem: „Niech mi się stanie według Słowa Twego” w lipcu br. upubliczniono hymn spotkania. Hymn w języku polskim został opublikowany 10 września br. w mediach społecznościowych i na portalu YouTube.

Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM powiedział, że trwa pierwszy etap rekrutacji wolontariuszy. Dotąd Biuro otrzymało ponad 100 zgłoszeń. Wolontariusze długoterminowi (Polska została poproszona o wydelegowanie 3 osób) wyjadą do Panamy już w styczniu lub lutym 2018 r. i przez rok będą posługiwali w Komitecie Organizacyjnym ŚDM. Zapisy do wolontariatu długoterminowego, podobnie jak rejestracja pielgrzymów, rozpoczną się w styczniu 2018 r.

Obecny na spotkaniu ambasador Panamy w Polsce wyraził nadzieję, że  do Panamy przyjedzie około 5 tysięcy pielgrzymów z Polski. Osobiście wsparł też akcję Bilet dla Brata. To nowa odsłona projektu, w czasie którego można było wspomóc młodzież ze Wschodu, aby jak najliczniej mogła wziąć udział w ŚDM Kraków 2016. Tym razem można wspomóc zorganizować wyjazd dla pielgrzymów z Polski. Cegiełką, która ma wspomóc akcję jest wydana właśnie książka ks. Józefa Gwóździa SVD “Misja Panama”.

Wszelkie informacje na temat przygotowań do ŚDM w Panamie oraz bieżące wiadomości publikowane są na stronie Komitetu Organizacyjnego w Panamie (www.panama2019.pa)  oraz na polskiej witrynie internetowej (www.panama2019.pl).

Obecnie opracowywany jest również program przygotowań duchowych, a każdy 22 dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie.

KBO ŚDM/BPKEP

Konferencja prasowa nt. Synodu Biskupów i ŚDM w Panamie, Warszawa, 21 IX 2017
>>pobierz materiały