Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaprosił Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego, na spotkanie w sprawie bezdomnych i uchodźców 22 stycznia 2016 roku. W dyskusji, która odbyła się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, wzięły udział osoby zaangażowane w pomoc ludziom potrzebującym.

„Gazeta Wyborcza”, a za nią TVN, zacytowały jedno, wyrwane z kontekstu, zdanie abp. Gądeckiego: „w Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość” (cyt. za „Gazeta Wyborcza”, 23.1.2016).

Warto podkreślić, iż:

1. Rzecznik Praw Obywatelskich, zapraszając przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie, zaznaczył, iż odbędzie się ono bez udziału mediów – jego celem miała być pomoc bezdomnym i uchodźcom.

2. Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania; abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości.

3. Podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, iż jego zdaniem Polacy nie są ksenofobiczni.

4. Na pytanie dziennikarza Pawła Płuski (TVN), czy „Gazeta Wyborcza” właściwie rozumie wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu wyjaśnił, iż cytowane zdanie zostało wyrwane z kontekstu; mimo to, w głównym wydaniu „Faktów” (23.1.2016) przedstawiono je jako apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

ks. dr hab. Maciej Szczepaniak

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

———————————

Treść wypowiedzi brzmi:

„Czyli praktycznie takiego, który uważa, że szacunek dla swojego kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To są chore przejawy, powiedzmy, życia społecznego, które ciągle się odbudowują, ale to raczej dla ludzi, którzy zagubili swoją tożsamość”.