Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie wszyscy spędzają w spokoju i cieple długie zimowe wieczory. W wyniku ataków rakietowych mieszkańcy Ukrainy cierpią z powodu braku prądu, wody i ogrzewania. Caritas otwiera Punkty Nadziei za naszą wschodnią granicą, w których potrzebujący Ukraińcy otrzymają niezbędną pomoc i ochronę przed ciemnością i zimnem.

Wojna na Ukrainie trwa już od jedenastu miesięcy. Od października Rosjanie nasilili ataki na infrastrukturę cywilną, taką jak elektrownie i sieci przesyłowe. Rakiety i drony wywołują wyłączenia prądu (blackouty) w największych miastach i całych obwodach kraju. Miliony obywateli Ukrainy zostają odcięte także od ogrzewania i bieżącej wody. Ukraińskie służby nieustannie pracują nad usuwaniem szkód, ale skutki ataków będą odczuwane nawet do jesieni 2023 roku.

18 Punktów Nadziei dla Ukrainy

Wielu Ukraińców już teraz cierpi z powodu zimna i problemów z żywnością. Rodziny mieszkające w zabudowie wielorodzinnej często nie mają alternatywnych źródeł elektryczności czy gazu, dlatego nie mogą przygotowywać ciepłych posiłków i utrzymywać odpowiedniej temperatury w mieszkaniach. Najciężej doświadczone są rodziny z małymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. – Ukraińcy bardzo potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli przetrwać zimę. Bierzemy pod uwagę, że pomoc energetyczna będzie potrzebna przez cały rok – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera Punkty Nadziei w największych miastach, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych. Łącznie z 18 Punktów Nadziei skorzystają mieszkańcy m.in. Odessy, Mikołajowa, Chersonia, Krzemieńczuka, Konotopu. Pierwsze 5 Punktów Caritas uruchomiła na początku stycznia w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Charkowie i Chmielnickim. Punkty są organizowane przez każdą jednostkę diecezjalną kościoła rzymskokatolickiego i biuro krajowe Caritas-SPES – misji charytatywnej kościoła rzymskokatolickiego, z którą blisko współpracuje Caritas Polska.

– Jest tu kącik dla dzieci, więc maluchy nie będą się nudzić. Tu możemy modlić się, gdy nie ma światła. Można coś zjeść i zaparzyć kawę, jest generator. Bardzo się cieszymy, że mamy takie miejsce. Są trudne chwile, kiedy jest syrena, niepokoimy się: dokąd biec? Wtedy przychodzimy tutaj – mówi Wiktoria, mieszkanka Kijowa, matka trójki dzieci.

Gorąca herbata, dostęp do internetu i ładowarek

Punkty Nadziei dają każdemu mieszkańcowi Ukrainy szansę ogrzania się i naładowania akumulatora telefonu czy laptopa, nawet w warunkach długotrwałego braku prądu w konkretnej miejscowości. Każdy Punkt jest zaopatrzony w wodę, gorące napoje, oświetlenie, dostęp do internetu, miejsce do odpoczynku, apteczkę oraz przestrzeń dla matek z dziećmi. W każdym jest też możliwość podgrzania posiłków.

Alarmy rakietowe trwają często kilka godzin. Czas ten Ukraińcy spędzają w schronach i murowanych budynkach, które są ciemne i zimne, jeśli nie wyposażono ich w odpowiednie instalacje. To przede wszystkim w schronach powstają Punkty Nadziei Caritas, aby osoby ukrywające się przed nalotami miały zapewnione także ciepło i elektryczność. Dodatkowo uruchomionych zostanie 5 punktów tymczasowych w namiotach, w których Ukraińcy będą mogli się ogrzać, oczekując na pomoc. Z każdego z Punktów będzie mogło skorzystać jednocześnie około 30-40 osób.

– Dzięki naszemu partnerowi Caritas Polska otworzyliśmy właśnie Punkt Nadziei na terenie parafii Chrystusa Króla w Kijowie – mówi Olena, pracownica Caritas-SPES. – Parafia znajduje się w dzielnicy, w której mieszka wiele młodych rodzin, które bardzo potrzebują tego Punktu. Dzięki naszym darczyńcom mamy ciepło i prąd, a już niedługo będzie tu internet. Tutaj można napić się herbaty, pobawić się z dziećmi, przeczekać czas ciemności i chłodu, naładować telefony i powerbanki, a potem wrócić do domu.

Na potrzeby Punktów Nadziei Caritas przygotowała m.in. generatory elektryczne, nagrzewnice, odbiorniki internetowe Starlink, przenośne stacje do ładowania urządzeń, termopoty, ponad 7 tysięcy krzeseł składanych, apteczki, koce, kolorowanki, kredki i inne artykuły dla przestrzeni dziecięcej. Namioty, latarki i koce pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozostałe materiały Caritas zakupiła ze środków pozyskanych od darczyńców.

Nieprzerwany strumień pomocy

Od pierwszego dnia wojny Caritas Polska udziela pomocy Ukraińcom – tym, którzy pozostali w kraju, i tym, którzy udali się do Polski. Dotąd Caritas dostarczyła na Ukrainę pomoc rzeczową o wartości 200 mln złotych i nieprzerwanie wysyła przez granicę żywność, leki, artykuły pierwszej potrzeby. W ramach akcji Paczka dla Ukrainy Caritas przekazała 50 tysięcy paczek z żywnością i środkami higienicznymi o wartości ponad 15 mln złotych. We współpracy z Caritas-SPES uruchomiony został na Ukrainie program Rodzina Rodzinie, w ramach którego comiesięczne wsparcie finansowe od października 2022 roku otrzymuje 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Od października do grudnia 2022 roku w ramach grantu MSZ „Polska Pomoc” Caritas wsparła kwotą niemal 2 mln 250 tysięcy złotych ponad 1162 gospodarstwa domowe, czyli w sumie 2684 osoby z regionów odeskiego i mikołajowskiego – do regionów tych napłynęły tysiące uchodźców, szczególnie narażonych na trudną sytuację materialną w okresie zimy. Na Ukrainie Caritas kieruje pomoc przede wszystkim do rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, kobiet w ciąży.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i apelujemy o wspieranie naszych przyjaciół na Ukrainie!

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy:

  • dokonując wpłaty przez stronę pl/ukraina oraz caritas.pl/rodzina
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
    (z dopiskiem UKRAINA)
  • wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska