Rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr Kazimierza Hołogi

12-09-2016
422

W Nowym Tomyślu rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr. Kazimierza Hołogi. Sługa Boży urodził się w 1913 r. w Poznaniu w rodzinie wielodzietnej. Po studiach na tamtejszym uniwersytecie i II wojnie światowej w 1951 r. trafił do Nowego Tomyśla, gdzie kierował szpitalem powiatowym. Zasłynął jako wybitny lekarz. W swojej pracy i w życiu kierował się zawsze zasadami etyki i wiary, do której publicznie się przyznawał. Zmarł w Nowym Tomyślu 12 września 1958 r. O znaczeniu świadectwa życia tego kandydata do chwały ołtarzy mówił metropolita poznański. 

„Dla pracowników służby zdrowia niech będzie przewodnikiem, jak z wiary w Boga czerpać inspirację do pełnienia posługi wobec cierpiących; dla ludzi robiących karierę zawodową – przykładem, jak nie skupiać się na własnych sukcesach, ale zachowywać wdzięczność wobec Boga; dla ludzi nauki – ilustracją, jak harmonijnie łączyć osiągnięcia naukowe z wyznawaną wiarą; a dla wszystkich wiernych – jak nie stracić ufności w Bożą miłość nawet w cierpieniu i śmierci” – stwierdził abp Stanisław Gądecki. 

Dr Kazimierz Hołoga jest wzorem dla wielu ludzi, zwłaszcza świeckich, pragnących żyć Ewangelią w codzienności. Postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego jest ks. dr Krzysztof Różański.

S. Tasiemski, KAI/ rv

Powered by WPeMatico