Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Sercem synodu jest wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego i słuchanie siebie wzajemnie” – mówił w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Eucharystia zainaugurowała etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Ogólnoświatowe wydarzenie pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, ma wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy obejmuje trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie do października 2023 roku. – Sercem synodu jest wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego i słuchanie siebie wzajemnie. Celem – oprócz nauki synodalności – jest odbudowa wiary w sercach ludzi – tłumaczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz podkreślił, że Kościół jest tajemnicą i tylko przez wiarę ludzie są w stanie poznać, czym jest on w swojej wewnętrznej naturze. – Określenie „misterium Kościoła” oznacza, że jego istota jest całkowicie nadprzyrodzona, na wzór istoty swojego założyciela Jezusa Chrystusa i „polega na tym, że Chrystus ukochał go i poświęcił się dla niego” – mówił, cytując św. Pawła VI. – Co prawda Kościół istnieje w historii, ale równocześnie ją przekracza. Jedynie „oczami wiary” można w jego rzeczywistości widzialnej dostrzec rzeczywistość duchową, będącą nośnikiem życia Bożego. Kościół jako tajemnica jest miejscem, w którym w sposób rzeczywisty można spotkać przemawiającego do ludzi i współdziałającego z nimi Boga – podkreślił, dodając, że Kościół jest sakramentem zbawienia, przez Chrystusa, który jest obecny „aż do skończenia świata”.

Biskup Włodarczyk zwrócił również uwagę na znaczenie liturgii w Kościele. Dodał, że jej sprawowanie szczególnie uobecnia Chrystusa i Jego zbawcze dzieło, które prowadzi ku oddawaniu czci Bogu, głoszeniu Ewangelii oraz pełnieniu czynów miłości.

Biskup Bydgoski podkreślił również, że dominującym określeniem Kościoła, które wydobywa się z jego dokumentów, jest „Lud Boży”. – Jednocześnie nie trudno zauważyć, że są w nich częste wzmianki o wspólnocie i o jedności. Świadczy o tym pierwszy punkt, fundamentalnej dla soborowego myślenia, Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” („Światło narodów”) – dodał, zauważając, że wszystkie obrazy Kościoła, po jakie obficie sięga wspomniana konstytucja, tętnią pełnią osobowego życia. – Kościół jako rola uprawna, winnica, Matka, Oblubienica niepokalanego Baranka, jedno Ciało, sakrament jedności – czyli znak i narzędzie „wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego. I wreszcie Kościół jako wspólnota, communio, w którym to obrazie wyraźnie zarysowują się już treści eucharystyczne – powiedział.

Zwracając uwagę na znaczenie słowa missio, bp Krzysztof Włodarczyk, podkreślił, że każdy z ochrzczonych jest posłany do świata jako świadek wiary. Również świeccy, którzy mogą docierać do miejsc, do których nie docierają duchowni. To są peryferie, o których tak często mówi Papież Franciszek.

Marcin Jarzembowski/diecezja.bydgoszcz.pl/