(Polski) Rozpoczęło się 377. Zebranie Plenarne KEP

0
1585

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pierwszy raz w historii Lublina, w piątek w tym mieście, rozpoczęło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu. Biskupi włączą się w obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Obrady KEP potrwają do niedzieli. W tym dniu biskupi wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego KUL. Gospodarzem 377. Zebrania Plenarnego KEP jest metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował podczas briefingu przed rozpoczęciem obrad KEP, że ich głównymi tematami będą sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska. “Obrady KEP mają cztery filary: modlitewny, informacyjny, decyzyjny i braterski” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Sprawowane będą dwie główne Msze św. Pierwsza odbędzie się w sobotę o godz. 8.00 w kościele akademickim KUL, będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Uroczysta Msza św. inaugurująca rok akademicki KUL odbędzie się w niedzielę o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej, głównym celebransem będzie przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.

Abp Budzik przypomina, że KUL to trzeci najstarszy uniwersytet w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.

„Z Lublinem i z KUL związani są dwaj najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła dwudziestego wieku: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Prymas Wyszyński po drugiej wojnie światowej był przez niecałe trzy lata biskupem lubelskim. Uniwersytet przez całe życie leżał mu na sercu, był jego wychowankiem, uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego. Z kolei Jan Paweł II to najwybitniejszy profesor w historii KUL. Przez 24 lata jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał przyjeżdżał z wykładami na uniwersytet, który w jakiś sposób go współkształtował” – powiedział metropolita lubelski.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk poinformował, że biskupi omówią m.in. kwestie związane z planami i wyzwaniami dotyczącymi duszpasterstwa młodych ludzi w Polsce i przygotowań do uczestnictwa w ŚDM 2019 w Panamie. Podkreślił, że biskupi będą poruszali kwestie związane nowym programem duszpasterskim dla młodzieży, zatytułowanym „Oto ja”.

BP KEP

NO COMMENTS