Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego biskupi w swoich homiliach podkreślali, jak ważne jest wpatrywanie się w Maryję, która zawsze wskazuje na Jezusa. Warto podkreślić, że dzisiejsze święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego m.in. staraniem kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„W roku kiedy w sposób szczególny myślimy o wkrótce błogosławionym kard. Stefanie Wyszyńskim warto zwrócić uwagę na fakt, że to m.in. jego staraniem jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 4 maja 1971 roku za zgodą papieża Pawła VI do polskiego kalendarza liturgicznego zostało wprowadzone Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła” – powiedział rzecznik Episkopatu. Dodał, że polscy biskupi zabiegali również, by święto to ogłoszone zostało dla całego Kościoła powszechnego. Stało się tak w 2013 roku.

W liście ogłaszającym święto, biskupi zwrócili uwagę na to, że  „Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi”. „Dlatego też biskupi uznali, że słuszne jest, aby każdego roku, zaraz po uroczystościach Zielonych Świątek, przypominać związek Kościoła z Matką Chrystusową. Jest Ona oblubienicą Ducha Świętego” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

W liście podpisanym przez kard. Stefana Wyszyńskiego i całą Konferencję Episkopatu Polski sprzed prawie 50 lat czytamy:  “Światu współczesnemu potrzeba matki. Ludzkość dzisiejsza tęskni do matki bardziej niż kiedykolwiek. W epoce „cudów” techniki, podróży kosmicznych i księżycowych wypraw potrzebny jest cud serca. Żywym ludziom nie wystarczą stalowe maszyny: żywi ludzie mają dość zaciśniętych pięści, nienawiści i wojen tęsknią do macierzyńskiego serca, do miłości, dobroci, życzliwości i szacunku jednych dla drugich. Wszyscy zaczynamy tęsknić do „ludzkiego” człowieka i „ludzkiej” kultury. Pragniemy, aby człowiek liczył się więcej niż maszyna i produkcja, aby wszyscy uznali, że najważniejszy jest człowiek. Jak dla prawdziwej matki najważniejsze jest jej dziecko, a tym bardziej jest kochane, im bardziej jest upośledzone, tak Rodzina ludzka musi nauczyć się szanować, kochać i ochraniać najbiedniejsze swe dzieci”. „Te słowa wybrzmiewają w sposób szczególny właśnie dziś, kiedy obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Matki i Dziecka” – powiedział Rzecznik Episkopatu.

BP KEP

Zobacz: >>List Konferencji Episkopatu Polski z 1971 r.

NO COMMENTS