Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wchodzimy w czas Wielkiego Postu po to, by móc przeżyć wewnętrzne nawrócenie, które jest drogą do Chrystusa – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ na rozpoczynający się Wielki Post.

Rzecznik KEP zaznaczył, że okres liturgiczny Wielkiego Postu jest sprzyjającym czasem do zatrzymania się i wejrzenia w głąb siebie. „Wchodzimy w ten czas po to, by móc przeżyć wewnętrzne nawrócenie, które jest drogą do Chrystusa. A zwrócenie się ku Chrystusowi jest tym, co może zmienić świat – podzielony, pogrążony w wojnie i nienawiści” – przyznał.

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę, że pomocą w nawróceniu serca i umysłu mogą być ćwiczenia wielkopostne, które są wypróbowanymi w Kościele narzędziami dla duchowego wzrostu. „Modlitwa, post i jałmużna służą uporządkowaniu naszego ciała i naszych myśli, tak by nasze czyny wypływały z miłości i chęci służenia Bogu i bliźniemu we wszystkim, co robimy” – zauważył.

Ks. Gęsiak dodał, że do ćwiczeń wielkopostnych zaliczamy także rekolekcje oraz nabożeństwa wielkopostne, które pomagają oderwać się od spraw tego świata i wsłuchać się w to, co Chrystus chce nam powiedzieć i do czego nas wzywa. „W dzisiejszym zabieganym świecie, chwile +sam na sam+ z Bogiem są czasem uprzywilejowanym, bowiem pozwalają pomyśleć o sprawach najważniejszych. Tym samym, podążając wielkopostną drogą, w duchu pokuty wchodzimy w dynamikę zmartwychwstania. Tak przygotowani, mocno i świadomie przeżyjemy tę największą tajemnicę naszej wiary” – podkreślił rzecznik KEP.

BP KEP