Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w roku dla chrześcijan na całym świecie, dlatego mówimy Wielki Tydzień. W tych dniach Kościół poprzez liturgie, znaki, symbole oraz tradycje, chce przekazywać ludziom na całym świecie pokój i nadzieję wypływającą z istoty chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Księża biskupi zapraszają do uczestnictwa w liturgiach Wielkiego Tygodnia, szczególnie w Triduum Paschalnym, które rozpocznie się w czwartek – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wskazał, że czas Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna Niedziela Palmowa, to dobra okazja do refleksji nad sensem życia i jego celem. „Przesłanie tych szczególnych dni wzywa nas do jedności i pojednania oraz okazywania sobie życzliwości w relacjach rodzinnych, zawodowych i społecznych. To również ostatnia szansa na spowiedź przed Wielkanocą. Ważne, aby nikt nie został bez pojednania się z Bogiem i ludźmi” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Niedziela Palmowa to także, zapoczątkowany przez Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). „Młodzi ludzie spotkają się w wyznaczonych świątyniach w swoich diecezjach z biskupami, będą dzielić się radością i świadectwem wiary, ale poruszane będę też tematy dotyczące wyzwań i problemów, które w dzisiejszym świecie stają przed młodzieżą” – powiedział.

Jak wskazał ks. Rytel-Andrianik, tradycja procesji z palmami sięga początków chrześcijaństwa i rozpoczyna uroczystości Wielkiego Tygodnia. Szczególną wymowę posiada coroczna procesja Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. „W procesji jerozolimskiej biorą udział chrześcijanie mówiący po arabsku i hebrajsku, a także liczni pielgrzymi z całego świata przybywający do Jerozolimy na obchody Wielkiego Tygodnia. W procesji bierze więc udział w pewnym sensie cały Kościół, niemalże wszystkie ludy i narody. Jest ona niejako pomostem łączącym chrześcijan różnych obrządków, języków i tradycji, dlatego Niedziela Palmowa jest radosnym świętem przyjaźni” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP

Posłuchaj:

NO COMMENTS