Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obchodzona 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, przynosi chrześcijańską radość i nadzieję, łączy Polaków. To tak wielka uroczystość, że uczestniczymy dziś we Mszy świętej, tak jak w każdą niedzielę. Cieszymy się też, że w Polsce – podobnie jak w innych krajach europejskich – jest to dzień wolny od pracy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.    

Rzecznik Episkopatu wskazuje, że mędrcy ze Wschodu, tradycyjnie zwani także magami lub królami, którzy oddają pokłon nowo narodzonemu Jezusowi, symbolizują uznanie w nim Pana wszechświata, który ma wszelką władzę i moc. 

„Jezus przede wszystkim ma moc zabawienia każdego człowieka, bez żadnego wyjątku. On chce się objawiać ludziom na całym świecie także i dziś, poprzez natchnione słowa zapisane w Piśmie Świętym i sakramenty. Dlatego Kościół głosi Ewangelię wszystkim, by nieść nadzieję, radość i pocieszenie. Stąd Uroczystość Objawienia Pańskiego to także zwrócenie uwagi na ważną rolę misji i misjonarzy. To tak wielka uroczystość, że uczestniczymy we Mszy Świętej, tak jak w niedzielę. Cieszymy się też, że w Polsce – podobnie jak w innych krajach europejskich – jest to dzień wolny od pracy, czyli dzień, w którym budujemy relacje z Bogiem, z rodziną i przyjaciółmi” – powiedział.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kredę i kadzidło. „Kredą oznaczamy drzwi naszego domu, pisząc datę 2018 i litery będące skrótem. Możemy pisać K+M+B, co oznacza imiona Kacper, Melchior i Baltazar lub piszemy C+M+B, to skrót od „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Jest to nie tylko wyraz naszej tradycji, ale także naszej wiary, informacja, że w tym domu mieszkają chrześcijanie. Kadziłem okadzamy nasze domy, odmawiając modlitwę i prosimy Boga o błogosławieństwo w rozpoczętym roku” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że ponad 2000 misjonarek i misjonarzy z Polski posługuje w 97 krajach świata. „Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur, w specjalnym komunikacie z okazji obchodzonego 6 stycznia Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom, podkreśla, że misjonarze głoszą Ewangelię i niosą konkretną pomoc w codziennym życiu. Jeszcze jest 5 miliardów ludzi na świecie, którzy nie znają Chrystusa, dlatego księża biskupi zachęcają do wsparcia misjonarzy modlitwą i poprzez zbiórkę w święto Trzech Króli” – dodał. 

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że Uroczystość Objawienia Pańskiego jest związana również z radosnymi barwnymi Orszakami Trzech Króli, które w tym roku przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicznych, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Będzie im w tym roku towarzyszyła zbiórka publiczna „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany dla instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających za wschodnią granicą naszego kraju i w Polsce na rzecz obywateli ze Wschodu.

„Tegoroczne Orszaki Trzech Króli będą też jedną z największych inicjatyw w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wraz z organizatorami zachęcamy do dzielenia się relacjami w mediach społecznościowych i publikowania zdjęć i nagrań wideo z hasztagiem #Orszak” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: Waldemar Wylegalski/Poznań 2017

NO COMMENTS