Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie ma parafii, która nie pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ tuż przed rozpoczęciem 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Sytuacja na Ukrainie i pomoc uchodźcom to główny temat dwudniowych obrad biskupów.

Zebranie Plenarne Episkopatu rozpoczęło się o godz. 11.00 w Auli Roberta Schumana Uniwersytetu Kars. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jak zapowiedział Rzecznik Episkopatu, głównym tematem jest wojna tocząca się w Ukrainie i kryzys humanitarny z nią związany. Podkreślił gigantyczne zaangażowanie Kościoła w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Kościół w Polsce świadczy ją między innymi poprzez Caritas parafialne i diecezjalne, Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, ale także poprzez indywidualne inicjatywy w diecezjach i parafiach.

 

„Nie ma chyba parafii, nie ma domu zakonnego, nie ma seminarium, nie ma domu rekolekcyjnego, który nie otworzyłby swoich podwoi dla tych, którzy przyjeżdżają” – podkreślił Rzecznik Episkopatu. „Ludzie Kościoła przyjęli i przyjmują uchodźców do swoich miejsc zamieszkania, do swoich parafii, do centrów duchowości, centrów rekolekcyjnych, tam gdzie jest to tylko możliwe” –  powiedział. „Musimy też cały czas pamiętać, że ten zryw dobroci musi trwać długo […] Musimy być przygotowani na miesiące regularnej pracy” – dodał.

Oprócz pomocy migrantom biskupi podejmą też inne aktualne tematy. Będą to m.in. kwestie dotyczące duszpasterstwa, w szczególności duszpasterstwa rodzin, formacji, a także kwestii prawnych. Biskupi dokonają też wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

Wieczorem biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w intencji Ojca Świętego Franciszka z okazji 9. Rocznicy jego wyboru. Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 18 będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas SAC, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej.

Zebranie plenarne biskupów zakończy się we wtorek po południu.

BP KEP

SHARE
Previous articleŚp. Biskup Adam ODZIMEK
Next articleBiskup Maciej MAŁYGA

NO COMMENTS