(Polski) Rzecznik KEP w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II: chronił życie każdego człowieka

0
1586

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Święty Jan Paweł II był papieżem rodziny, podkreślał, że rodzina stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości. Przez cały pontyfikat stanowczo wzywał do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Uznawał to za podstawowe prawo człowieka wynikające z prawa naturalnego – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 4. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że papież Franciszek w homilii wygłoszonej 27 kwietnia 2014 r. podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Rzymie wskazał, że Jan Paweł II był papieżem rodziny, i że tak pragnął być zapamiętany.

„Jan Paweł II zabiegał o sprawy rodziny, w niej widział przyszłość naszej cywilizacji. Już jako ksiądz, a następnie biskup, Karol Wojtyła przykładał ogromną wagę do formowania młodych ludzi do życia w rodzinie. Była to zasadnicza część jego pracy duszpasterskiej, przekonywał młodych, by nie obawiali się podejmować wyzwania, jakim jest założenie rodziny i otwartość na życie. Zwracał także uwagę na konieczność zapewnienia rodzinom odpowiednich warunków materialnych niezbędnych do ich rozwoju” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że św. Jan Paweł II niejednokrotnie podkreślał, iż przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę. „Ojciec Święty w liście na XVIII Międzynarodowy Kongres Rodziny w 1994 r. zwracał uwagę, że rodzina jest prawdziwym fundamentem społeczeństwa i stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że w kontekście rodziny św. Jan Paweł II mówił o konieczności ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Tym kwestiom poświęcił m.in. encyklikę Evangelium Vitae (Ewangelia życia).

„Ojciec Święty w Evangelium Vitae zwracał uwagę na nowe zagrożenia wymierzone przeciw życiu. Święty Jan Paweł II pisał: +w świadomości zbiorowej te zamachy na życie tracą stopniowo charakter „przestępstwa” i w paradoksalny sposób zyskują status „prawa”, do tego stopnia, że żąda się uznania ich pełnej legalności przez państwo, a następnie wykonywania ich bezpłatnie przez pracowników służby zdrowia+ (Evangelium Vitae, nr 11). Pomimo upływu lat, te słowa nic nie straciły ze swej aktualności” – powiedział rzecznik Episkopatu. Dodał, że papież rodziny chronił życie każdego człowieka, szczególnie słabego: nienarodzonego, niepełnosprawnego, chorego czy w podeszłym wieku.

Ks. Rytel-Andrianik przywołał też fragment Evaneglium Vitae, w którym św. Jan Paweł II pisał: „Można odnieść wrażenie, że wszystko odbywa się z pełnym poszanowaniem praworządności, przynajmniej w tych przypadkach, gdy prawa dopuszczające przerywanie ciąży lub eutanazję zostają przegłosowane zgodnie z tak zwanymi zasadami demokratycznymi. W rzeczywistości mamy tu jednak do czynienia jedynie z tragicznym pozorem praworządności, zaś ideał demokratyczny — który zasługuje na to miano tylko wówczas, gdy uznaje i chroni godność każdej osoby — zostaje zdradzony u samych podstaw” (Evangelium Vitae, nr 20).

W tym kontekście rzecznik Episkopatu przypomniał, iż „głosy mówiące, że ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest „antychrześcijańska” lub „antyludzka” są głosami przeciwko najbardziej bezbronnym, przeciw prawu naturalnemu i wbrew nauczaniu św. Jana Pawła II”.

BP KEP

NO COMMENTS