Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Blisko 30 arcybiskupów i biskupów z Polski, Białorusi, Ukrainy, z Kamerunu i z Bermudów oraz Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej wzięło udział w dziękczynnych obchodach 200 – lecia istnienia diecezji sandomierskiej, które odbyły się 16 czerwca w Sandomierzu.

Jubileuszowe dziękczynienie Bogu za dwa wieki istnienia diecezji rozpoczęła uroczysta procesja z kościoła seminaryjnego do katedry. Na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji to świętowanie w drodze, podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa.

– Od kilku miesięcy gromadzimy się na celebracjach jubileuszowych różnych stanów, grup społecznych i zawodowych. Te spotkania pozwalają wydłużyć nasze dziękczynienie Bogu, które dzisiaj osiąga swój moment kulminacyjny. Bo i nie sposób wyliczyć wszystkiego, za co mamy dziękować. Jeśli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to rzeczywistość Kościoła, gdzie Łaska Boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu, wydaje znacznie więcej owoców, niż te które możemy zobaczyć oczami – podkreślał ordynariusz.

Nuncjusz apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio, rozpoczynając wspólną modlitwę przekazał zebranym błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka. Poprosił również o modlitwę w intencjach Ojca Świętego za przyczyną świętych patronów diecezji św. Stanisława biskupa i męczennika oraz bł. Wincentego Kadłubka.

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wskazał na ciągłość dziejów Polski i dokonującą się w nich ciągłość dziejów zbawienia. Przypomniał fragment przemowy Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Sandomierz i wspominał Męczenników Sandomierskich z XIII wieku, którzy zginęli na tych ziemiach z rąk Tatarów.

– Wielka historia Sandomierza, ziemi sandomierskiej i diecezji sandomierskiej, która zaczęła się od świadectwa bł. Sadoka i jego braci dominikanów z czasów nawały tatarskiej jest historią ludzi, którzy mówią Bogu, swej ojczyźnie, swej ziemi, tradycji i swej historii jednoznaczne „tak”, odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – mówił metropolita krakowski.

Na zakończenie homilii, metropolita krakowski parafrazując słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, wyraził życzenia dla diecezji sandomierskiej i jej hierarchów.

– Oczekujcie objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa z wielką nadzieją, bo On nasz Pan i Mistrz będzie was umacniał aż do końca, abyście byli bez zarzutu. Trwajcie w tej wierze, nadziei i miłości drodzy Siostry i Bracia, członkowie świętego Kościoła, który jest w Sandomierzu – wskazywał abp Marek Jędraszewski.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele: Sejmu RP i Senatu RP, władz wojewódzkich, samorządowych oraz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowi i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

Eucharystię i procesję uświetniły swym występem orkiestry dęte z Komorowa i Janowa Lubelskiego. Śpiew liturgiczny poprowadziły połączone chóry z kilku parafii diecezji.

Po Mszy św. odbył się Piknik Jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, podczas którego rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs „Pochwal się swoją parafią”.

Apis / Sandomierz

 

Uroczystość 200-lecia diecezji sandomierskiej | Abp Marek Jędraszewski | 16.06.2018