(Polski) Spotkała się Rada ds. Rodziny KEP

0
992

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sprawy małżeństwa i rodziny powinny być jeszcze bardziej obecne w duszpasterstwie – powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jej spotkanie miało miejsce w piątek, 21 stycznia, w Warszawie. Głównymi tematami było m.in. przygotowanie do zakończenia Roku „Rodzina Amoris Laetitia” i towarzyszenie osobom w sytuacjach nieuregulowanych. 

Bp Śmigiel po obradach Rady ds. Rodziny podkreślił znaczenie duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Zauważył, że jakiekolwiek tematy są podejmowane w Kościele, dotykają one małżeństwa i rodziny. Jako przykład podał katechezę. „Jeżeli mówimy o katechezie, to trudno mówić o niej  w oderwaniu od życia małżeńskiego i rodzinnego. Taka katecheza, która będzie  tylko w szkole lub tylko w środowisku parafialnym, albo w szkole i w środowisku parafialnym, a nie będzie jej w takim wymiarze podstawowym, naturalnym – w małżeństwie i rodzinie, ona przyniesie mniejsze owoce, niż katechizacja, która wychodzi ze środowiska rodzinnego” – powiedział. Dodał, że parafia i szkoła pełnią tylko funkcję pomocniczą w realizacji zadań wychowawczych, które są charakterystyczne dla małżeństwa i rodziny.

Spotkanie Rady ds. Rodziny pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla odbyło się w centrum konferencyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej w Warszawie. Jednym z głównych tematów obrad były przygotowania do zakończenia Roku „Rodzina Amoris Laetitia”, które będzie miało miejsce od 22 do 26 czerwca br. Jak poinformował bp Śmigiel, do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym uda się specjalna delegacja składająca się z biskupów i kapłanów, ale przede wszystkim z małżeństw. Równolegle zakończenie Roku Rodziny będzie przeżywane w diecezjach. „Ma to być w diecezjach święto małżeństw i rodzin” – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Bp Śmigiel poinformował, że członkowie Rady, rozmawiali o materiałach pomocnych w przeżywaniu zakończenia Roku Rodziny, a także o przygotowaniu materiałów na kolejny rok duszpasterski pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, które byłyby skierowane nie tylko do księży, ale również do rodzin.

Uczestnicy spotkania Rady wysłuchali też dwóch referatów. Pierwszy z nich zatytułowany „Towarzyszenie osobom w sytuacjach nieuregulowanych – od Familiaris Consortio do Amoris Laetitia” wygłosił ks. dr hab. Jacek Goleń, profesor KUL. „Zarówno Jan Paweł II jak i Franciszek z całą mocą podkreślają, że duszpasterstwo Kościoła powinno być poszerzone aż do horyzontów serca Jezusowego czyli otwarte dla ludzi z problemami przede wszystkim” – podkreślił ks. Goleń, odnosząc się do dokumentów obu papieży. Mówił też m.in. o tym, że  Kościół jako czuła i dobra matka powinien tak towarzyszyć osobom w trudnych sytuacjach, by czuły się one przyjęte, właśnie w takiej sytuacji, w której są. Treść referatu ks. Golenia odwoływała się m.in. do książki „Droga miłosierdzia i integracji w adhortacji Amoris laetitia” wydanej w 2021 roku przez Towarzystwo Naukowe KUL.

 

Drugie z wystąpień dotyczyło trudnych zagadnień bioetycznych życia małżeńskiego i rodzinnego. Omówił je ks. dr hab. Andrzej Muszala, kierownik poradni bioetycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podkreślił on, że nie ma łatwych rozwiązań, jeżeli chodzi o kwestie bioetyczne, szczególnie, jeśli zdania małżonków na dany temat są odmienne. „Najważniejsza jest pomoc człowiekowi” – podkreślił. Przyznał, że choć normy są jasne, to często trzeba wielu rozmów i cierpliwego towarzyszenia, aby pomóc małżonkom w tym, żeby byli razem.

 

W spotkaniu Rady ds. Rodziny KEP udział wzięli bp Wiesław Śmigiel, bp Damian Bryl, bp Romuald Kamiński, bp Józef Wróbel oraz konsultorzy Rady.

Zadaniem Rady ds. Rodziny KEP jest „troska o rodzinę i o jej prawa, promocja godności rodziny i kobiety, troska o dzieci, obrona życia poczętego” i związane z tym sprawy. „Rada, w ramach określonych przez Zebranie Plenarne KEP, studiuje należące do zakresu jej działania problemy, podejmuje inicjatywy i opracowuje materiały duszpasterskie oraz projekty dokumentów. W razie potrzeby Rada opiniuje sprawy związane z jej kompetencją przesłane przez przewodniczącego KEP lub Sekretariat Episkopatu i pomaga im w ich rozwiązaniu”.

BP KEP

Zobacz też:
Materiały przygotowawcze do X Światowego Spotkania Rodzin 
Strona internetowa Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin: www.kodr.pl

NO COMMENTS