(Polski) Spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca 2022 r.)

0
645

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, odbędzie się już po raz trzeci modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów. Przewodniczyć mu będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Międzyreligijne obchody Dnia Zwiastowania odbędą się pod hasłem: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. W tym roku w modlitwę włączą się także przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Spotkanie z powodu trwającej wciąż pandemii odbędzie się również w formie on-line.

W programie wspólnej modlitwy przewidziane są pozdrowienia przedstawicieli chrześcijan i muzułmanów, odczytanie Ewangelii o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie oraz tekstów Koranu odnoszących się do Zwiastowania. Odśpiewany będzie też we fragmentach Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie wygłoszone zostaną przesłania przez duchownych katolickich i prawosławnych oraz ze strony muzułmanów. Na zakończenie  odmówione zostaną przez przedstawicieli katolików, prawosławnych i muzułmanów modlitwy zawierzenia, ze szczególnym akcentem wołania o pokój na Ukrainie i w świecie.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale Youtube: https://youtu.be/H-MImvqO-zM

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem “Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów od 2009 roku (już wtedy zaproszono do wspólnej inicjatywy Egipt, Maroko, Jordanię, Polskę, Włochy i Francję). 18 lutego 2010 r. w Libanie Rada Ministrów na czele z Premierem Saad Hariri zatwierdziła uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe obchodzone 25 marca. 20 lutego 2010 r. Premier Libanu odwiedził papieża Benedykta XVI w Watykanie, który pozytywnie ocenił wspólne modlitwy i decyzję Rządu libańskiego o ustanowieniu takiego święta. Od tamtego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej.

W Polsce po raz pierwszy odbyła się wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów w Dzień Zwiastowania w 2019 r. w Warszawie. W roku 2020 z powodu pandemii koronowirusa nie było możliwe zorganizowanie takiego spotkania. A w roku 2021 miało ono miejsce w formie on-line. W organizację spotkania zaangażowani są członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. W dotychczasowych spotkaniach czynnie uczestniczyli katolicy oraz muzułmanie.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi/ BP KEP

PROGRAM SPOTKANIA

 

NO COMMENTS