Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, członka Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, doroczne zebranie rozpoczęli przedstawiciele Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej tej Komisji. To okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i modlitwy księży, którzy w swoich diecezjach są odpowiedzialni za formację kapłanów. Tematem dwudniowego spotkania są nowe zasady formacji zawarte w dokumencie „Droga formacji prezbiterów w Polsce”. Wchodzi on w życie 1 października.

– W zasadach formacji kapłańskiej jest wiele zmian, które mają charakter normatywny, a więc obowiązujący wszystkich w taki sam sposób – powiedział ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej. Jak wyjaśnił dokument dotyczy wszystkich wymiarów formacji czyli ma charakter integralny: nie myślimy tylko o formacji intelektualnej czy duchowej, ale również ludzkiej, pastoralnej, wspólnotowej i misyjnej, wszystkie te elementy są dla nas istotne, myślimy nie tylko o funkcjonowaniu seminariów duchownych, ale także o duszpasterstwie powołań i o formacji stałej kapłanów, te wszystkie obszary są przedmiotem tego krajowego Ratio”.

– Mamy świadomość, że skala wyzwań jest duża, a niektóre problemy są szczególnie nabrzmiałe. Priorytetem w formacji kapłańskiej, zarówno seminaryjnej, jak i potem prezbiterów, jest relacja z Bogiem i ludźmi w Kościele, uruchomienie pewnych procesów a nie akcyjność – dodał ks. Trzaskawka.

– Formacja seminaryjna ma charakter zaczynu i fundamentu, ale ona dopiero zaczyna pewne procesy – podkreślał kapłan. Wyjaśniał, że „te procesy mają się dalej dziać i dlatego formacja stała powinna być potraktowana przez wszystkich w Kościele jako priorytet”. – Nawet jeżeli seminaria będą lepiej funkcjonować, to nie zapewnią nam tego, co mogłaby dać codzienność, zwłaszcza w życiu księży – powiedział przewodniczący.

Nowy dokument Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa z 2016 r. zawierających zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. Zawarte w nim normy i wskazania zostały przystosowane do realiów i potrzeb Kościoła w Polsce. Prace trwały pięć lat.

Sekcja Stała Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej.

Kapłańskie spotkanie odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

NO COMMENTS