Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kapłani reprezentujący Sekcję Stałą Formacji Kapłańskiej modlili się we wtorek, 15 września w jasnogórskim sanktuarium. Głównym tematem dwudniowego spotkania Sekcji jest „Relacja: biskup-prezbiter”.

„Ta relacja jest dla każdego księdza fundamentalną obok relacji z Chrystusem, z prezbiterium i wiernymi z diecezji – podkreśla ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej – Chcemy się szczególnie przy tym temacie zatrzymać, bo sądzimy, że znaczenie tej relacji będzie coraz większe między innymi z tego powodu, że będzie mniejsza ilość księży a ilość zadań pozostanie ta sama, w związku z tym, jakoś współpracy prezbitera z biskupem, wzajemnych odniesień, będzie coraz bardziej wpływać na jakość duszpasterstwa”.

„Sekcja Stała Formacji Kapłańskiej skupia wszystkich prezbiterów, którzy w swoich diecezjach są odpowiedzialni za formację duchowieństwa – wyjaśnia ks. Trzaskawka – To jest dosyć zróżnicowane grono i zwykle takich księży jest po kilku w danej diecezji, którzy są odpowiedzialni za całość albo za poszczególne etapy, elementy tej formacji, różne jej wymiary”.

Jasnogórskie spotkanie zainaugurowała Msza św. odprawiona w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, członka Komisji Duchowieństwa KEP. Eucharystię koncelebrował m.in. zaproszony na spotkanie Sekcji bp Wolfgang Ipolt z diec. Görlitz, w Niemczech.

„Przyglądając się naszemu światu i roli kapłaństwa Chrystusowego wyraźnie stwierdzamy, że w imię pewnego zepsucia wolności, która stała się współczesnym bożkiem, stajemy wobec bezprecedensowej próby w dziejach ludzkości, próby zniszczenia ludzkiej natury pochodzącej od Boga i zniszczenia wrodzonej zdolności człowieka do miłowania i bezinteresownego daru z siebie samego dla drugiego człowieka – mówił w homilii abp Wacław Depo – I tutaj odnajdujemy sens naszej drogi kapłańskiej, rodzinnej, życia konsekrowanego, czy nawet samotnej dla drugiego człowieka”.

Kończąc kazanie abp Depo zacytował fragment homilii papieża emeryta Benedykta XVI skierowaną do duchowieństwa i wiernych w Nikozji (Cypr) w 2010 r.: „Drodzy bracia kapłani, wasze życie jest i winno być skupione wokół codziennego sprawowania ofiary Mszy św. odnawiającej ofiarę krzyża. Jesteście ludźmi krzyża Chrystusa, i nie lękajcie się, nie dajcie się zatrwożyć wrzawą świata, który natrząsa się z waszego celibatu a jednocześnie boi się was, waszego prawdziwego życia, i każdej prawdziwej miłości Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. I choć jesteśmy naczyniami glinianymi, zostaliśmy wybrani na zwiastunów zbawczej prawdy o Chrystusie. Obyśmy nigdy nie przestali się zdumiewać niezwykłą łaską obdarowania dla innych, i oby nasze błędy i upadki nie osłabiały wiary, godności waszego świadectwa”.

o. Stanisław Tomoń/BPJG/ es

NO COMMENTS