Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas Uroczystej Mszy Świętej z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia diecezji, 28 czerwca w Archikatedrze Szczecińskiej zostały zakończone prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

TREŚĆ SYNTEZY DIECEZJALNEJ SYNODU BISKUPÓW 

Treść dokumentu jest opracowana na podstawie materiałów przesłanych do sekretariatu Synodu z dekanatów, grup, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz pochodzi z wypowiedzi uczestników Forum Synodu. Synteza diecezjalna jak sama nazwa wskazuje nie jest streszczeniem wszystkich przesłanych materiałów pochodzących z prac w grupach ani nie jest zbiorem zagadnień podejmowanych przez grupy czy wypowiedzi w czasie Forum. Zawiera w sobie te elementy i treści, które najczęściej pojawiły się w opracowaniach, oraz które zostały zaszeregowane jako istotne do ich podjęcia i wprowadzenia w życie, bądź kontynuowania. Synteza nie jest dokumentem rewolucyjnym, ale opisuje rzeczywistości już istniejące i dziejące się w życiu Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. Te liczne rzeczywistości pastoralno-duszpasterskie są świadectwem Kościoła żywego, będącego w drodze, otwartego na odnawiającą moc Ducha Świętego, który prowadzi Kościół poprzez Pasterzy stojących na jego czele, wypełniających prośbę Jezusa Chrystusa, aby iść i głosić Dobrą Nowinę. 

Dokument wskazuje na potrzebę tworzenia atmosfery wzajemnej życzliwości i zaufania pomiędzy kapłanami a wiernymi. Podkreśla istotną rolę sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych w tworzeniu odpowiedniego gruntu do ewangelizacji i przepowiadania. Każdy, według swojego powołania i kompetencji, jest zaproszony do budowania Kościoła, aby jak najowocniej spełniał posługę docierania z Ewangelią do każdego człowieka – zarówno tego głęboko wierzącego i odpowiednio już uformowanego, jak i tego, który poszukuje lub oddalił się z różnych przyczyn od Kościoła. W dokumencie zauważono wartość Eucharystii, która jednoczy przy stole i daje duchowy wzrost wszystkim uczestnikom. Kolejnym istotnym zadaniem podejmowanym od wieków jest potrzeba adoracji Najświętszego Sakramentu, aby wsłuchiwać się w Boże natchnienia i podejmować je w odpowiedni sposób, dla budowania jedności i wypełniania jak najlepiej zadań w Kościele, nie według swojego zamysłu czy planu, ale według tego, co podpowiada Duch Święty. Nie można rezygnować z rozważania Słowa Bożego i jego odpowiedniego rozumienia jako słowa żywego, autentycznego, zawsze aktualnego, słowa ożywczego i inspirującego do działania dla dobra Kościoła i jego członków. Owocem synodalnym są również odczytywane w parafiach Archidiecezji fragmenty z Katechizmu Płockiego, które już przynoszą dobre efekty oraz zrozumienie potrzeby permanentnej katechizacji osób dorosłych. Silny akcent w dokumencie położono na formację rodzin, gdyż pierwsza katecheza, a tym samym pierwsze spotkanie człowieka z Bogiem dokonuje się w domu rodzinnym, gdy od najmłodszych lat wyjaśnia się poszczególne prawdy wiary, co powinno skutkować zafascynowaniem się Bogiem i oddaniem Jemu swojego życia, aby było ono jak najlepiej wykorzystane w czasie ziemskiej wędrówki ku życiu wiecznemu. W tematyce rodziny, jej nieodłącznym elementem jest troska całego Kościoła o świętość życia i jego ochronę od poczęcia do naturalnej śmierci. To zagadnienie również zauważa dokument synodalny – istniejemy dzięki Bogu, który nas stworzył i dał nam życie. Posługa charytatywna w Kościele zajmuje od zawsze istotne miejsce. Osoby zaangażowane w pomoc drugiemu człowiekowi są skarbem dla Kościoła, a jednocześnie ukazują Boga przychodzącego do człowieka z konkretną pomocą oraz wypełniają uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy.

Istotna część dokumentu zawiera troskę Kościoła o młodzież. To właśnie młodzież, także w naszej Archidiecezji, jest otoczona szczególną troską pod względem pastoralnym i katechetycznym. Poprzez prowadzone lekcje religii w szkołach, wspólnoty młodzieżowe działające w parafiach, czuwania modlitewne i przygotowanie do sakramentu bierzmowania, zarówno kapłani, siostry zakonne, katecheci i rodzice, towarzyszą im w duchowym rozwoju. Za młodzież trzeba się wciąż modlić, aby wytrwała w dorosłym życiu w wierze katolickiej. W dokumencie zwrócono uwagę na rolę mediów katolickich i prasy w docieraniu z dobrą nowiną do domów. Lokalne media, prasa katolicka, np. „Kościół nad Odrą i Bałtykiem” – jako dodatek do tygodnika „Niedziela”, stanowią źródło wiadomości o tym, jakie wydarzenia odbywają się w diecezji, ale również spełniają swoje posłannictwo co do głoszenia Ewangelii, prawd doktrynalnych i katechizmowych. W dokumencie zwrócono uwagę na potrzebę głoszenia krótkich, ale bogatych w treść homilii, również w dni powszednie. Kolejnym mocno wybrzmiewającym elementem jest zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej (i w ramach dekanatu) osób świeckich oddanych Kościołowi. Zwrócono uwagę na potrzebę „wyławiania” takich osób i angażowanie ich w różne sprawy parafii i wspólnot parafialnych. 

Teren naszej Archidiecezji, z uwagi na położenie w północno-zachodniej części kraju, wymaga również, co jest prowadzone od lat, działań ekumenicznych z diecezją sąsiednią zza Odry. Także elementy morskie i nawiązania biblijne do morza, jezior itp., stanowią istotny wymiar w ewangelizacji i katechizacji, gdyż obrazy zawsze żywo przemawiały do człowieka. 

Dokument syntezy diecezjalnej jest świadectwem żywej i ugruntowanej wiary w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Jest to wiara zakorzeniona w Tradycji, a prowadzona działalność pastoralno-duszpasterska na tych ziemiach jest gwarancją trwania Kościoła pod przewodnictwem Piotra naszych czasów – Papieża, Księży Biskupów – naszych Pasterzy, Kapłanów, Sióstr zakonnych i wszystkich bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w życie Kościoła na Pomorzu Zachodnim. 

opr. ks. dr Andrzej Zaniewski
Sekretarz Synodu

Szczecin, dnia 11.06.2022 r. 

 

Pliki do pobrania