Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

We wszystkich parafiach w Polsce i wśród Polonii od niedzieli 23 lutego do soboty 29 lutego trwa 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jego hasłem są słowa: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach.

Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy tych, którzy nie przestrzegają Bożych praw i poniżają swoją godność. Celem praktyk pokutno-wynagradzających jest wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. “Palącą sprawą jest wyproszenie łaski nawrócenia dla gorszycieli dzieci i młodzieży, którzy mają na celu demoralizowanie przez reklamę alkoholu, filmy, szkolenia, warsztaty i uliczne manifestacje. Wierzący i praktykujący chrześcijanin troszczy się o los bliźnich w kontekście życia wiecznego” – czytamy na stornie internetowej Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zespół przygotował specjalne Vademecum, w którym znajdują się materiały pomocne w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zostały one opracowane w oparciu o nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

>>VADEMECUM (pdf)

W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się czterdziestogodzinne nabożeństwo eucharystyczne, w którego ramach odprawiana jest adoracja przebłagalna za grzechy związane z nałogami. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest czasem refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych, uzależnieni są od innych środków odurzających czy zniewoleni są w inny sposób.

W parafiach jest to szczególny czas, aby podjąć pracę nad stworzeniem różnych grup trzeźwościowych i zachęcić wiernych do wstępowania w ich szeregi. “Warto podjąć wysiłek, aby powstały wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Jeśli w parafii nie ma jeszcze Księgi Trzeźwości, powinno się ją założyć” – czytamy na stronie Zespołu.

www.kongrestrzezwosci.pl/ BP KEP

NO COMMENTS