Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej od 31 marca 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. realizuje Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji – Młodzi Dla Środowiska. Projekt obejmuje swoim zasięgiem edukacyjnym całą Polskę. Zaplanowane działania są realizowane na terenie Puszczy Białej i Puszczy Białowieskiej.

“1320 uczestników indywidualnych w wieku szkolnym, 400 osób całymi rodzinami, 60 nowych trenerów ekologii i ochrony środowiska – te liczby nie pozostawiają wątpliwości, otworzyliśmy nowy rozdział w polskiej edukacji ekologicznej” – czytamy na stronie internetowej www.mlodzidlasrodowiska.pl.

Zainspirowani „zieloną encykliką” papieża Franciszka pt. „Laudato Si” młodzi skupieni wokół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej postanowili zająć się edukacją ekologiczną w duchu chrześcijańskim. Ich działania są skierowane do dzieci i młodzieży. Jest to obecnie jedyna ekologiczna i chrześcijańska inicjatywa młodzieżowa w takiej formule.

W ramach projektu Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji Ekologicznej Młodzi dla Środowiska organizowane są bezpłatne Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej i Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach dla osób indywidualnych w wieku 7-19 lat oraz Warsztaty dla rodzin mających dzieci w edukacji domowej i Kurs Trenerów Ekologii i Ochrony Środowiska. Została też uruchomiona jedyna w Polsce Zintegrowana Platforma Cyfrowej Edukacji Ekologicznej: www.mlodzidlasrodowiska.pl – serwis internetowy, który już wkrótce będzie oferował wszystkim zarejestrowanym dostęp do multimedialnych materiałów szkoleniowych z zakresu ekologii, ale także staje się platformą społecznościową skupiającą młodych ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny i którzy chcą o nią dbać w duchu chrześcijańskim.

Obszarami realizacji są też: Dolina Dolnego Bugu, Ostoja Nadbużańska, Dolina Liwca, Ostoja Nadliwiecka, Dolina Kostrzynia, Nadbużański Park Krajobrazowy. Wybrane działania są realizowane na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Grupą docelową projektu jest ogół społeczeństwa. Bezpośrednimi uczestnikami projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna w wieku 7-19 lat, w tym uczniowie objęci edukacją domową, oraz studenci, edukatorzy domowi, nauczyciele i wykładowcy akademiccy.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Celami szczegółowymi są:

– upowszechnienie wiedzy i informacji nt. ochrony przyrody oraz obowiązków i praw obywateli w tym zakresie m.in. na obszarach Natura 2000 i innych obszarach chronionych,

– wszechstronna edukacja ekologiczna i podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz zmotywowanie uczestników projektu do podjęcia aktywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju,

– podniesienie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz edukacja w tej dziedzinie,

– przekazanie niezbędnej wiedzy ekologicznej i aktywizacja uczestników projektu w obszarze budowania społeczeństwa obywatelskiego dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,

– propagowanie idei ekologii ducha i katolickiej nauki społecznej na temat ekologii.

Istotnym elementem projektu są wyjazdy warsztatowe dla dzieci i młodzieży (Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej, Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej na Rzekach) odbywające się w okresie od czerwca do września i w czasie ferii zimowych. Stanowią one propozycję wakacyjną/feryjną z uwagi na ciekawy program, 7-dniowy czas trwania i całkowicie bezpłatny udział. W czasie całego pobytu odbywają się warsztaty ekologiczne, zajęcia z teambuildingu, wycieczki, spływy kajakowe, gry i zabawy integracyjne, wspinaczka w parku linowym.

Więcej o projekcie: http://mlodzidlasrodowiska.pl/4/dzialania