Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 22-25 września, w Licheniu, spotykają się młode osoby konsekrowane z całej Polski. W tegorocznym Kongresie uczestniczy ponad 600 osób z 84 zgromadzeń i 14 instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Kongres, jak informują organizatorzy spotkania, rozpoczął się na portalach społecznościowych przed oficjalnym powitaniem uczestników. Na mediach społecznościowych „młodych konsekrowanych” pojawiły się zdjęcia z zapełnionych welonami i habitami wagonów pociągów, samochodów i autobusów pełnych uśmiechniętych konsekrowanych.

W pierwszym dniu Kongresu uczestnicy mieli możliwość zwiedzić muzeum ks. Józefa Jarzębowskiego MIC. Czymś zupełnie nowym na Kongresie była fotobudka. Uczestnicy mogli zrobić sobie tam zdjęcia w białej ramce z logiem, a także w kolorach Kongresu. Widok młodych osób konsekrowanych pozujących w fotobudce, uśmiechniętych i trzymających tabliczki: „ekstra habit”, „wyjściowy welon”, „czarny wyszczupla” czy „wstałem i świece” wywoływał uśmiechy nawet u przypadkowych przechodniów.

Kiedy wchodzimy do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej nad Jej wizerunkiem w ołtarzu głównym widnieją słowa: JESTEM KTÓRY JESTEM – mówił w homilii ks. Dariusz Bartocha SDB – Jakże głęboko przenikają te słowa, gdy w Eucharystii uczestniczy tak wielu przedstawicieli różnorodnych form życia konsekrowanego w Kościele. Dziś w sposób szczególny Bóg zaznacza swoją obecność w nas, a także poprzez nas w „świecie, który nie za bardzo nas polubił” – podkreślił ks. Dariusz Bartocha SDB.

Po Mszy Świętej uczestnicy Kongresu wysłuchali przesłania brata Raniero Cantalamessy, który zwrócił się do nich słowami: Kiedy dziś widzę młodych podejmujących życie zakonne i rozmawiam z niektórymi z nich, widzę jak objawia się ich powołanie. Przyznam wam, że wówczas moja pierwsza reakcja, to gratulacje dla Jezusa. I mówię Mu: naprawdę, Jezu, gratuluję, bo jesteś dziś tak mocny, jak kiedy przechodziłeś nad Jeziorem Tyberiadzkim, powołałeś kogoś, a ta osoba zostawiała wszystko i szła za Tobą. Bo zwłaszcza dziś powołanie zakonne to cud łaski.

Film z przesłaniem br. Raniero Cantalamessy nagranym na IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. 

Relacja z pierwszego dnia Kongresu 

Łukasz Wójcik SDB, rzecznik prasowy Kongresu / BP KEP