Na Jasnej  Górze od 22 listopada trwają rekolekcje biskupów. Przesłaniem nauk rekolekcyjnych, jak mówi głoszący je w tym roku o. Ryszard Szmydki, oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, jest Jezusowe wezwanie do ewangelizacji.

W środę, 23 listopada Mszy św. o godz. 7.45 przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. – Czarna Madonna pozostaje jasnym i pewnym punktem odniesienia. Jestem bardzo wdzięczny arcybiskupowi przewodniczącemu i wam wszystkim, drodzy bracia za zaproszenie do przewodniczenia tej Mszy św. Jestem rzeczywiście wzruszony, że właśnie tu, na Jasnej Górze dochodzi do mojego pierwszego spotkania z całym Episkopatem Polskim zgromadzonym wokół ołtarza pod opieką Matki Bożej na swoich dorocznych rekolekcjach – powiedział na początku Mszy abp Salvatore Pennacchio. – Ofiaruję tę Mszę św. w intencjach każdego z was i waszych wspólnot diecezjalnych, zanosząc te modlitwy w intencji zmarłych biskupów – dodał.

W homilii o. Szmydki mówił o dawaniu świadectwa prawdzie. Przypomniał o prześladowaniu chrześcijan m.in. w Iraku, Syrii, Pakistanie, Chinach. „Nie wiemy, czy i kiedy będzie nam dane świadczyć o Ewangelii i cierpieć prześladowania za wiarę. Póki co postępujmy drogą miłości, którą wyznaczył nam nasz Pan Jezus Chrystus i złożył dobre świadectwo na krzyżu. Jest to droga miłości cierpliwej, miłości wytrwałej” – podkreślił rekolekcjonista biskupów.

W czwartek porannej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W piątek zostanie odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.

W ciągu 4 dni rekolekcji biskupi wysłuchają 8 nauk rekolekcyjnych. Pierwsza z nauk wprowadziła w temat rekolekcji „Idźcie i głoście”. W drugim dniu biskupi wysłuchali trzech konferencji „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. W czwartek o. Szmydki wygłosi nauki zatytułowane kolejno: „Biada mi gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię”, „Będziecie moimi świadkami”. W piątek, na zakończenie rekolekcji, biskupi wysłuchają ósmej konferencji „Matka ewangelizacji”.

W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom jest książka pt. „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego, która jest zapisem rozmowy, jaką przeprowadził z kardynałem Nicolas Diat. Rekolekcje zakończą się w piątek, 25 listopada.

BPJG/BPKEP

Posłuchaj:

Zobacz też:
>>Relacja na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry

Zdjęcie ilustracyjne: Krzysztof Świertok

NO COMMENTS