(Polski) Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2017)

16-01-2017
341

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas – to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co roku jest on obchodzony od 18 do 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. 

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostało zaczerpnięte z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (5,14-20): Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas. Każdy dzień Tygodnia rozwija po kolei poszczególne myśli tego biblijnego tekstu: Jeden umarł za wszystkich; Nie żyjemy już dla siebie; Już nikogo nie znamy według ciała; To, co dawne, przeminęło; Nastało nowe; Bóg pojednał nas ze sobą; Służba pojednania; Pojednani z Bogiem.

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sięga przełomu XIX/XX wieku. Od 1968 r. materiały na ten Tydzień opracowywane są wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Co roku za ich przygotowanie odpowiada inny kraj. Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw został przygotowany przez chrześcijan z Niemiec – ojczyzny Reformacji, co ma związek z obchodami jej 500. rocznicy w bieżącym roku.

W materiałach zaproponowano szczególne nabożeństwo, podczas którego zaplanowano budowanie i burzenie symbolicznego muru. Jest to odniesienie nie tylko do tego, czego doświadczyli Niemcy w 1989 r., będąc świadkami upadku Muru Berlińskiego, ale także do tego, w co wierzą chrześcijanie. Poszczególne „kamienie” wznoszonego podczas nabożeństwa muru mają oznaczać poszczególne grzechy: brak miłości, nienawiść i pogardę, fałszywe oskarżenia, dyskryminację, prześladowania, niszczenie wspólnoty, nietolerancję, wojny religijne, odrzucenie, nadużycie władzy, izolacje i pychę. Wznoszenie owego muru ma być jednocześnie wyznaniem tych grzechów i skierowaną do Boga prośbą o przebaczenie. Po czytaniach biblijnych, jako odpowiedź na usłyszane słowo Boże, mur jest demontowany, a jego „kamienie” są układane na kształt krzyża. Jest to wyznanie wiary w moc Chrystusa, który przez swój Krzyż zburzył mur wrogości (Ef 2,14-18).

Polską wersję materiałów przygotował po raz dwudziesty ekumeniczny zespół redakcyjny, powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Centralne nabożeństwo ekumenicznego tygodnia będzie miało miejsce w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze w niedzielę 22 stycznia o godz. 16.00.

Historyczne tradycje ekumenizmu w Polsce sięgają XVI wieku (Ugoda Sandomierska – 1570 r.). Pierwszą w Polsce organizacją międzywyznaniową był powstały w 1923 roku Oddział Krajowy Światowego Związku Krzewienia Przyjaźni między Narodami za pośrednictwem Kościołów. Oficjalne ukonstytuowanie się Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) nastąpiło w Warszawie 15 listopada 1946 roku. Do PRE należy obecnie siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Polskokatolicki, Starokatolicki Kościół Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Metodystyczny, Polski Kościół Chrześcijan Baptystów. Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem PRE, ale z nią współpracuje w ramach wspólnej Komisji od 1974 r.

23 stycznia 2000 r. sześć Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościół katolicki w Polsce podpisało dokument o wzajemnym uznaniu chrztu. W ostatnich latach Kościoły w Polsce wydały wspólne apele o ochronę stworzenia (16 stycznia 2013 r.), o poszanowanie i świętowanie niedzieli (20 stycznia 2015 r.) i przesłanie w sprawie uchodźców (30 czerwca 2016 r.)

Ks. Sławomir Pawłowski/BP KEP

>>pobierz broszurę z materiałami (pdf)

Fotorelacja z konferencji prasowej:
 Konferencja przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, 16 I 2017