Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Naszym największym pragnieniem jest mieć w Chinach prawdziwą wolność religijną – podkreślał ks. Jan Shi Xiaowang 11 kwietnia 2019 r. w Warszawie podczas konferencji prasowej na temat „Umowy Tymczasowej” między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową. Duchowny podkreślał, że mimo różnych ograniczeń nakładanych przez władze jest nadzieja. Prosił o dalsze wsparcie oraz modlitwę. Okazją do tego będzie m.in. obchodzony 24 maja Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. 

22 września 2018 r. Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republiką Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji chińskich biskupów. Jest to pierwsze porozumienie pomiędzy Watykanem i komunistycznymi Chinami. Spór między Rzymem i Pekinem na temat nominacji biskupów pozostawał nierozstrzygnięty od 1958 roku. Chiny chcą mieć całkowita kontrolę nad działalnością religijną. Obok Kościoła oficjalnego istnieje Kościół podziemny. Zgodnie z porozumieniem kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu.

Na konferencji prasowej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej byli obecni: ks. Jan Shi Xiaowang, który od czterech lat studiuje w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ; o. prof. Zbigniew Wesołowski SVD, sinolog i były misjonarz na Tajwanie oraz o. Jacek Gniadek SVD, prezes stowarzyszenia Sinicum. Jak mówili, „Umowa Tymczasowa” u jednych, mimo różnych ograniczeń i presji rządu na Kościół podziemny, budzi nadzieję na poprawę losu chińskich katolików i zjednoczenie tamtejszego Kościoła, u innych powoduje niepokój względem przyszłości zależnej od komunistycznej władzy.

Podczas konferencji prasowej o. Jacek Gniadek zaprezentował najnowszy numer kwartalnika „Chiny Dzisiaj”, który ukazuje się po dwuletniej przerwie w języku polskim. Zachęcił też do włączenia się w obchody Światowego  Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Przypada on 24 maja, we wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W Chinach jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

KAI/ BP KEP

Zobacz też: www.sinicum.pl

NO COMMENTS