Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystości ku czci Królowej Polski upływać będą w nawiązaniu do postaci o. Augustyna Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona „od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Rok 2023 to na Jasnej Górze rok jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin. Jan Paweł II nazwał go heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

Na Wałach 3 maja otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry.

Podejmując się obrony klasztoru, wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał niezawodnej opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie.

Do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on królestwo opiece Matki Bożej nawiązuje obchodzona 3 maja uroczystość Królowej Polski. Wyraża ona wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Święto oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.

Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie 3 maja o godz. 11.00. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, który wygłosi też kazanie.

PROGRAM uroczystości Królowej Polski na Jasnej Górze:

2 maja – wtorek

godz.12.00 – Msza św. za Polonię świata z racji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

godz. 17.00 – premiera filmu pt. „Jasna Góra bez tajemnic” produkcji Polsat Rodzina /Bastion  św. Barbary/ – wstęp wolny

Po pokazie dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia, który w filmie jest przewodnikiem po Jasnej Górze.

Jak mówił podczas powstawania filmu, takie doświadczenie tego miejsca było wyjątkowym przeżyciem. – Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu, dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Ikony Matki Bożej, która zostaje wyjęta raz do roku dla potrzeb renowacji, miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, dotykałem też monstrancji, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu szwedzkiego. To są rzeczy niezapomniane – opowiadał abp Ryś.

godz. 18.00 – Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco – męskiego „Pueri Claromontani” /Bazylika/

Godz. 18.30 – Procesja Maryjna szlakiem o. Kordeckiego połączona z nabożeństwem majowym /Wały/

Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Godz. 21.30 – Nocne czuwanie – Bractwo NMP Królowej Korony Polski /Kaplica Matki Bożej/

2 maja odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (nie jest przewidziane spotkanie z dziennikarzami, a tylko komunikat końcowy)

3 maja – uroczystość NMP Królowej Polski – środa

godz. 10.00 – Program słowno-muzyczny pt.: „O. Augustyn Kordecki – bohaterski obrońca Jasnej Góry” w wykonaniu młodzieży Katolickiego LO w Częstochowie i Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej /Szczyt/

Godz. 10.45 – Inauguracja wystawy plenerowej poświęconej o. Augustynowi Kordeckiemu z okazji 350. rocznicy jego śmierci i 420. urodzin /w pobliżu jego pomnika na Wałach – wejście jak do skarbca/

Godz. 11.00 – Msza święta odpustowa z kazaniem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski /Szczyt/

W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. 3 maja mija 57 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego tego aktu. Zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski. Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania. Jego oryginalny tekst znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu.

18.30 – Procesja Eucharystyczna /Bazylika Jasnogórska/

19.00 – Msza święta z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego /Bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja /Kaplica Matki Bożej/