(Polski) Uroczystości Ingresu bp. Piotra Sawczuka do Katedry Drohiczyńskiej

19-07-2019
952

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ks. bp Piotr Sawczuk w dniach 19-20 lipca 2019 r. w sposób kanoniczny obejmie Diecezję oraz dokona Ingresu do Katedry Drohiczyńskiej. Publikujemy niezbędne informacje dotyczące zbliżających się uroczystości.

W piątek 19 lipca br. odbędzie kanoniczne objęcie Diecezji Drohiczyńskiej przez bp. Piotra Sawczuka.

W sobotę 20 lipca o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość Ingresu Księdza Biskupa do Katedry Drohiczyńskiej.

Księża arcybiskupi i biskupi – po przybyciu do Drohiczyna – proszeni są o wejście do zespołu pojezuickiego (od strony pomnika Jana Pawła II i Domu Biskupiego).

Tego dnia wjazd do Drohiczyna – od strony Sokołowa – będzie odbywał się ulicami: Warszawską i Ciechanowiecką (ul. Łozińskiego będzie zamknięta – tylko dla ruchu lokalnego), od strony Siemiatycz zaś ulicami: Księcia Witolda oraz Ciechanowiecką.

Tego dnia ulice: Kościelna, Jana z Drohiczyna, Farna oraz Plac Kościuszki będą wyłączone z ruchu – z racji na zorganizowane tam parkingi. Po przyjeździe do Drohiczyna prosimy wszystkich o kierowanie się na przygotowane parkingi oraz podporządkowanie się do wskazówek służb porządkowych (policja, strażacy). Goście przyjeżdżający autokarami wysiadają na przystanku PKS w centrum miasta, a autokary kierują się na wskazane parkingi. Odpowiednim grupom gości będą przygotowane następujące parkingi:

księżom biskupom, parlamentarzystom, ministrom, posłom, rektorom, rodzinie Biskupa Piotra, przełożonym zakonnym, księżom z innych diecezji – na placu seminaryjnym (wjazd od ulicy Mickiewicza), a także na placu przy Katedrze (wjazd od ul. Kościelnej);

duchownym z naszej Diecezji – jeden w podwórzu Domu św. Antoniego (wjazd od ulicy Kraszewskiego), drugi przy kościele Panien Benedyktynek (wjazd od ulicy Mickiewicza);

autokarom – jeden na targowisku przy ulicy Targowej (od strony Siemiatycz), drugi na placu przed cmentarzem przy ulicy Nieznanego Żołnierza (od strony Sokołowa);

pozostałym gościom – przy ulicy Rynek Kościuszki, Mickiewicza, Ciechanowieckiej, Kotlarskiej i Nieznanego Żołnierza (w stronę cmentarza).

Za przygotowanie materiałów dla przedstawicieli środków społecznego przekazu, ustaleniem transmisji radiowych i telewizyjnych oraz akredytacją odpowiada ks. Marcin Gołębiewski (kom. 505 983 092). Zdjęcia podczas uroczystości wykonują jedynie akredytowane osoby i firmy: przedstawiciel CIDD – ks. Mirosław Łaziuk oraz Jacek Wysocki z Siemiatycz. Uroczystość transmitują:  telewizja internetowa CIDD, TVP Białystok oraz Radio Podlasie.

Msza święta koncelebrowana, pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka rozpocznie się o godz. 11.00 w Katedrze Drohiczyńskiej. Nowy Biskup drohiczyński wygłosi okolicznościową homilię. Wszyscy księża mogą włączyć się do koncelebry (prośba o przywiezienie ze sobą alb oraz białych ornatów). Księża są proszeni, aby zajęli miejsca do godz. 10.45. Członkowie kapituł, którzy nie uczestniczą w koncelebrze, przybywają w pełnych strojach chórowych. Nad organizacją miejsc w katedrze oraz na prezbiterium będą czuwać ceremoniarze.

Poczty sztandarowe ustawiają się w dwóch bocznych nawach Katedry.

Bezpośrednio po zakończeniu liturgii bp Piotr Sawczuk będzie przyjmował życzenia w Domu Biskupim (na parterze).

Wdzięczni za dar Chrystusowego Kapłaństwa polecajmy Dostojnego Pasterza opiece Maryi Matki Kościoła, która patronuje naszej Diecezji. Dziękując jednocześnie za decyzje Stolicy Apostolskiej, prośmy Boga w naszych modlitwach o potrzebne Mu łaski i zdrowie na owocne pełnienie posługi biskupiej.

Ks. Zbigniew Rostkowski
Kanclerz Kurii Diecezji Drohiczyńskej