Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta wyruszyła z Wawelu na Skałkę doroczna procesja ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Mszy św. przy ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce, z udziałem Episkopatu Polski, przewodniczył biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec – wierny czciciel św. Stanisława.

Podczas Eucharystii – za przyczyną św. Stanisława BM – będziemy prosili Dobrego Ojca, który jest niebie, o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, Polski, o budowanie przez nią swego życia społecznego i narodowego na niewzruszalnych fundamentach Dekalogu i obydwóch przykazań miłości, a w szczególności na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu – mówił na początku liturgii abp Marek Jędraszewski.

W czasie homilii bp Jan Kopiec wskazał na pojęcie dobra wspólnego, które choć pochodzi z nauki społecznej, to precyzyjnie odwzorowuje zobowiązanie, by mogło się realizować Jezusowe pragnienie: „nie zostawię was sierotami”. Jako swoje pasterskie zadanie rozumiał to wezwanie także św. Stanisław. 

Biskup senior diecezji gliwickiej zaznaczył, że trzeba jako naturalny odruch traktować reakcje dobrego pasterza w momencie niebezpieczeństwa zagrażającego owczarni. „Trzeba było zareagować, gdy monarchę zawiodło właściwe rozpoznanie sytuacji, w której nic nie mogło usprawiedliwić naruszenia dobra wspólnego. Ktoś musiał o tym przypomnieć. Na to umiał się zdobyć tylko bardzo głęboko wierzący i odważny biskup Stanisław” – mówił bp Kopiec.

Bp Jan Kopiec przypomniał, że porządek Kościoła i porządek świata są odmienne, ale powinny kierować się razem do wspólnego dobra. „Do pomyślnego wyniku działania wykazywanego przez tzw. świat powinna dochodzić wiara i wynik przeżywanych prób w trudnych momentach, ale wtedy trzeba szukać wsparcia z Wysoka” – mówił bp Kopiec zaznaczając, że „ziemia ta, poprzez rozdarcie, jest zjednoczona w sercach Polaków, jak żadna inna” i zachęcał, aby „wspólnie dbać o dobro wspólne”.

Biskup Kopiec podkreślił, że coroczne uroczystości na Skałce są okazją do dziękczynienia za „niezwykłą odwagę i poczucie odpowiedzialności” świętego biskupa Stanisława. „Wspólnota Kościoła uwrażliwia w każdych warunkach, że potrzeba jest ludzi, którzy tamten dramat i niezrozumienie ostatecznych racji działania, szczególnie króla, zdołają jednak przełamać ”– mówił. „Niech się ujawni prawda o niełatwym wzrastaniu każdego z nas w ramach nadprzyrodzonej owczarni Chrystusowej, byśmy przełamali to, co nam nie pozwala czuć się rzeczywiście odpowiedzialnym za dobro wspólne, z którego wszyscy korzystamy” – zakończył biskup senior diecezji gliwickiej.

W uroczystościach wzięli udział m.in abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP i metropolita poznański, kard. Stanisław Dziwisz – arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Henryk Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski. Obecny był także korpus dyplomatyczny, służby mundurowe, przedstawiciele wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich oraz uczelni Krakowa.

Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia prezbiteratu, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława. W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.

Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / BP KEP
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej