Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O Światowych Dniach Młodzieży, straconym pokoleniu w Kościele i ogromnej potrzebie wspólnoty rozmawiają w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA biskupi, diecezjalni duszpasterze młodzieży oraz delegacje ich młodych współpracowników z całej Polski.

Kilkudziesięciu duszpasterzy młodzieży z większości diecezji w Polsce oraz drugie tyle młodych współpracowników bierze udział w 19. Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które po raz pierwszy odbywa się w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku na Śląsku.

Spotkanie poświęcone w dużej mierze przyszłorocznym Światowym Dniom Młodzieży w Lizbonie rozpoczęło się w czwartek wieczorem od Mszy Świętej, którą w ośrodkowej kaplicy Świętych Młodzianków sprawowali uczestniczący w zjeździe biskupi: Grzegorz Suchodolski – przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Adam Bab – delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Andrzej Przybylski – członek Komisji Wychowania Katolickiego i delegat KEP ds. Powołań.

Cel: rodzić do wiary nowe pokolenia

Eucharystię poprzedziło wprowadzenie do kaplicy relikwii błogosławionego Karola Acutisa, jednego z patronów ŚDM w stolicy Portugalii. To peregrynujące po kraju doczesne szczątki tego włoskiego nastolatka, który w swoje krótkie życie poświęcił ewangelizacji przez internet oraz pomocy biednym i potrzebującym.

– Wstać, wybrać się z pośpiechem – to znaczy właśnie okazać swoją gotowość do rodzenia do wiary kolejnych pokoleń. Jaki jest cel i sens naszego tegorocznego Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży? Przyjąć to zadanie dla siebie. (…) Naśladować w pewnym sensie św. Pawła w jego gorliwości, w jego misji, naśladować Matkę Najświętszą, naśladować młody Kościół. Wstać i rodzić do wiary nowe pokolenia – podkreślał w kazaniu bp Suchodolski.

Biskup przyznał również, że Kościół w Polsce stracił całe pokolenie młodych oraz przekonywał o konieczności wypracowania w Kościele strategii w obliczu odchodzenia młodzieży od wiary.

ŚDM ważne również dla parafii

Czy aktualnie tory całego duszpasterstwa młodzieży w Polsce są nastawione na Światowe Dni Młodzieży? – W gruncie rzeczy tak, chociaż to jest szansa dla Kościoła w Polsce i na świecie, żeby jeszcze bardziej ożywić parafie. A zebrane tutaj myśli mogą być inspiracją do dalszych działań – zauważa ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

– Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie i jakaś część ludzi weźmie w nich udział, ale najbardziej zależy nam teraz na tym, żeby teraz docierać do parafii, które są centrum życia duchowego, i żeby one najbardziej na tym skorzystały. Bo ci, którzy wrócą z ŚDM, pójdą w konkretne miejsca, właśnie do swoich parafii, gdzie mogą mieć kontynuację tego, czego doświadczą w Lizbonie – przekonuje.

Młodzi: potrzebujemy wspólnoty

W rozmowach z młodymi o – ich zdaniem – pierwszorzędnych potrzebach, na jakie Kościół powinien teraz odpowiadać w kontekście duszpasterstwa młodzieży, wszyscy są jednogłośni: młodzi szukają relacji i wspólnoty.

– Brakuje nam relacji nawet w świeckim środowisku. Dlatego szukamy wspólnot, bo często musimy komuś się wygadać. Nie każdy od razu pójdzie do Pana Jezusa przed Najświętszy Sakrament, najpierw musi porozmawiać z drugim człowiekiem – wskazuje Ania, która do Kokotka przyjechała z diecezji warszawsko-praskiej.

– Poszukujemy miejsca, gdzie będziemy czuć się dobrze, gdzie możemy być sobą, gdzie zostaniemy przyjęci bez względu na to, jacy jesteśmy, nawet ze swoimi problemami i grzechami. Każdy człowiek potrzebuje takiego miejsca – dodaje Patryk z diecezji tarnowskiej.

Forum potrwa do niedzieli. Co jeszcze w programie?

Piątek, pierwszy pełny dzień Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, poświęcony jest wspólnym i grupowym warsztatom m.in. na takie tematy jak narzędzia do ewangelizacji czy głoszenie kerygmatu.

Sobotę rozpocznie sesja #wdrodzedoLizbony, a po południu uczestnicy przeniosą się z Kokotka na Jasną Górę, gdzie zostaną do niedzieli. W kaplicy Cudownego Obrazu wezmą udział w ogólnopolskiej stacji peregrynacji relikwii bł. Karola Acutisa z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatora Pennacchia oraz abp. Dommenica Sorrentina z Asyżu.

Forum zakończy się w niedzielę Mszą Świętą, konferencjami i dzieleniem się świadectwami.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY

fot. Niniwa