Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30) to hasło tegorocznego XXXIII Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r., na poziomie diecezji. Spotkania modlitewne, koncerty i świadectwa, a nawet gry miejskie to niektóre z wydarzeń towarzyszących uroczystym liturgiom tego dnia. W wielu diecezjach Święto Młodych rozpocznie się już w piątek.  

Każda Niedziela Palmowa to w wymiarze diecezjalnym kolejny Światowy Dzień Młodzieży. W towarzyszącym mu orędziu Papież Franciszek podejmuje w tym roku temat niepokojów młodego pokolenia, a jako środek zaradczy proponuje „rozeznanie”. Papież pisze też o „powołaniu”, czyli byciu wezwanym przez Boga po imieniu, na wzór Maryi. Ojciec Święty wzywa młodych do odwagi przyjęcia powołania. “Wiedzcie, że Papież wam ufa, że ​Kościół wam ufa! A wy, ufajcie Kościołowi!” – zachęca.

>>Tekst Orędzia

Tekst papieskiego orędzia będzie rozważany podczas katechez i spotkań organizowanych z okazji Święta Młodych w diecezjach. W wielu z nich, oprócz uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupów diecezjalnych, zaplanowano dodatkowe spotkania, koncerty i wieczory uwielbienia, a także Drogi Krzyżowe w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową.

W Krakowie w ramach wspólnego świętowania odbędzie się trzydniowe Forum Młodych. W Radymnie uczestnicy XXV Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej wysłuchają m.in. muzycznej opowieści o rodzinie Ulmów oraz koncertu zespołu TGD. Młodzi archidiecezji warszawskiej zbiorą się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej na wspólnej modlitwie oraz koncercie zespołu “Mocni w Duchu”. Spotkaniu młodych będą towarzyszyły „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. W Częstochowie natomiast niedzielną Eucharystię w katedrze poprzedzi program ewangelizacyjny przygotowany przez “Wyrwanych z niewoli”. Ciekawą inicjatywą jest też zorganizowana w Białymstoku w sobotę 24 marca gra miejska. Jej uczestnicy podzieleni na grupy, przechodząc przez poszczególne punkty miasta i rozwiązując przygotowane łamigłówki, poznają postać patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Z okazji obchodzonego w Kościele w Polsce roku tego świętego, podczas Niedzieli Palmowej w Płocku bp Piotr Libera przekaże zaś delegacji młodzieży obraz z relikwiami św. Stanisława. Będą one nawiedzały parafie diecezji płockiej. Relikwie św. Stanisława Kostki będą również obecne podczas spotkań młodych w innych diecezjach.

Niedziela Palmowa to przygotowanie do przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które rozpoczną się 22 stycznia 2019 roku. W tym roku przeżycia związane ze Świętem Młodych w diecezjach będą szczególne również z tego względu, że w tygodniu ją poprzedzającym, w Rzymie odbywa się ogólnoświatowe spotkanie młodzieży, przygotowujące do październikowego synodu biskupów. Biorą w nim udział m.in. młodzi ludzie wydelegowani przez krajowe episkopaty, wśród nich Karolina Błażejczyk i Anna Kupiszewska z Polski. Modlitwą wspierają je młodzi z całej Polski.

BPKEP

Program Światowego Dnia Młodzieży w Diecezjach
(www.synod2018.pl oraz strony diecezji)

>>Archidiecezja Białostocka

>>Diecezja Bielsko-Żywiecka

>>Diecezja Bydgoska

>>Archidiecezja Częstochowska

>>Diecezja Drohiczyńska

>>Diecezja Elbląska

>>Diecezja Ełcka

>>Archidiecezja Gdańska

>>Diecezja Gliwicka

>>Archidiecezja Gnieźnieńska

>>Diecezja Kaliska

>>Archidiecezja Katowicka

>>Diecezja Kielecka

>>Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

>>Archidiecezja Krakowska

>>Diecezja Legnicka

>>Archidiecezja Lubelska

>>Diecezja Łomżyńska

>>Diecezja Łowicka

>>Archidiecezja Łódzka

>>Diecezja Opolska

>>Diecezja Pelplińska

>>Diecezja Płocka

>>Archidiecezja Poznańska

>>Archidiecezja Przemyska

>>Archidiecezja Przemysko-Warszawska

>>Diecezja Radomska

>>Diecezja Rzeszowska

>>Diecezja Sandomierska

>>Diecezja Siedlecka

>>Diecezja Sosnowiecka

>>Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska

>>Diecezja Świdnicka

>>Diecezja Tarnowska

>>Diecezja Toruńska

>>Archidiecezja Warmińska

>>Archidiecezja Warszawska

>>Diecezja Warszawsko-Praska

>>Diecezja Włocławska

>>Archidiecezja Wrocławska

>>Diecezja Wrocławsko-Gdańska

>>Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

>>Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

Zobacz też:
Propozycja Diecezji Rzeszowskiej:

NO COMMENTS