Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Watykan zdecydował o przedłużeniu pierwszego etapu Synodu o synodalności do 15 sierpnia przyszłego roku. Decyzja została podjęta w wyniku napływających z całego świata próśb kierowanych do Stolicy Apostolskiej o wydłużenie tej fazy, aby dać wszystkim katolikom czas na doświadczenie słuchania, dialogu i rozeznania.

W komunikacie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów czytamy, że ostatnie tygodnie pokazały wielkie zaangażowanie katolików w proces synodalny. Dowodem na to są liczne głosy napływające z diecezji i eparchii.

„Świadomi, że ta pierwsza faza ma zasadnicze znaczenie dla drogi synodalnej, mając na względzie dobro Kościoła, Rada Stała Synodu Biskupów postanowiła przesunąć termin przedstawienia streszczeń konsultacji prowadzonych przez episkopaty, eparchie i inne jednostki kościelne” – czytamy w watykańskim komunikacie.

vaticannews.va

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Przedłużenie terminu pierwszego etapu drogi synodalnej

Liczne wiadomości, które otrzymaliśmy w tych pierwszych tygodniach drogi synodalnej od Konferencji Episkopatów, diecezji i eparchii są istotną zachętą dla zaangażowanych w celebrowanie pierwszej fazy procesu synodalnego w Kościele, którego tematem jest „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, na którą składają się konsultacje z ludem Bożym. Jesteśmy prawdziwie wdzięczni za to wszystko.

W tym okresie wielokrotnie i z różnych stron docierały do nas prośby o przedłużenie czasu trwania pierwszej fazy drogi synodalnej, aby zapewnić ludowi Bożemu większą możliwość autentycznego doświadczenia słuchania i dialogu.

Świadomi, że Kościół synodalny jest Kościołem słuchającym, uznając, że ta pierwszy etap jest kluczowy na drodze synodalnej i oceniając te prośby, poszukując zawsze dobra Kościoła, Rada Zwyczajna Synodu Biskupów postanowiła przedłużyć do 15 sierpnia 2022 r. termin przedstawienia syntez konsultacji przez Konferencje Episkopatów, Katolickie Kościoły Wschodnie sui iuris i inne jednostki kościelne.

Watykan, 29 października 2021