Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wiara w Boga, który podnosi człowieka, jest kluczem nadziei w zwycięstwo ukraińskiego narodu – mówił Wielce Błogosławiony Światosław we Wrocławiu w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 “My, jak wierzący naród, mocno trzymamy naszą wiarą rękę Boga, który nas podnosi. Wróg nas przytłacza, lecz my powstajemy w Bogu i podnosimy się z kolan. Wróg chce nas zastraszyć, a my się nie boimy, bo czujemy, że jesteśmy w rękach Chrystusa – Dobrego Pasterza. Wróg chce nas wyrzucić z ojczystej ziemi, lecz my na to nie pozwalamy. I cały świat dziś jest zdumiony tym, ile Ukraińcy mają sił. Możemy rzec: Błogosławiony ten naród, nad duszą którego czuwa matka – Cerkiew” – mówił Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego Wielce Błogosławiony Światosław we Wrocławiu w homilii podczas uroczystości Wniebowstąpienia.

“Dlatego dziś gdy Ukraińcy czują, że im ciężko, bez względu na to gdzie są: w Charkowie, w Odessie, Doniecku, Zaporożu, Kijowie, Warszawie czy we Wrocławiu, spontanicznie szukają swej Cerkwi, bo wiedzą, że tam otrzymają wsparcie” – podkreślał.

Boską Liturgię w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu wraz z Patriarchą Światosławem koncelebrowali: abp Eugeniusz Popowicz, abp Borys Gudziak, bp Włodzimierz Juszczak, bp Bohdan Dziurach, bp Jozafat Moszczycz, bp Andrij Chimiak, bp Arkadiusz Trochanowski oraz bp senior Piotr Kryk.

W homilii Patriarcha podkreślił, że za każdym razem gdy przeżywamy wielkie święto, wyznajemy jedną z prawd wiary, które razem tworzą Symbol Wiary każdego chrześcijanina. “Dziś Chrystusowa Cerkiew mówi ustami wiernych: Wierzymy w tego Chrystusa, który w chwale wzniósł się od nas na niebiosa i zasiada po prawicy Ojca oraz przyjdzie ponownie w chwale, by sądzić żywych i umarłych, a Jego Królestwu nie będzie końca”.

Czasem niewierzący lub niepraktykujący ludzie mogą pytać o to, kim jest ten Bóg, w którego wierzycie? Święto Wniebowstąpienia głęboko i wyczerpująco odpowiada na te pytanie.

Widzimy Boga, który podnosi upadającego człowieka. “Nasz Pan, Ojciec, Syn i Duch Święty, nie spogląda niewzruszenie i bezczynnie z niebios na ból i cierpienie swoich ludzi, nie. On podąża do nich. Idzie tak daleko i głęboko, jak daleko i głęboko upadł człowiek… Jezus Chrystus zstąpił z niebios, stał się człowiekiem. Ponadto, przez swą śmierć i cierpienie pragnął zejść jeszcze głębiej, do otchłani, do królestwa zmarłych, by zniszczyć te królestwo. I nawet stamtąd, z podziemi ludzkiego upadku chciał wziąć człowieka za rękę i wyprowadzić go stamtąd – podnieść od śmierci do życia” – powiedział Arcybiskup Kijowsko-Halicki.

Patriarcha zwrócił się do wiernych we Wrocławiu i podkreślił: “Wasza Matka-Cerkiew czuwa nad wami. Gdzie byś nie był, gdzie byś nie była, Twoja Cerkiew jest zawsze i wszędzie razem z tobą”. Patriarcha podkreślił, że chrześcijanie są obecni na całym świecie po to, by podnieść każdego człowieka, by pomóc mu odnaleźć swą godność. W taki sposób odkrywamy oblicze Boga, który czuwa, podnosi każdego człowieka, który przychodzi na świat.

“Nie padajcie duchem, nie popadajcie w rozpacz, wierzcie w Boga, który podnosi! I wy powstaniecie, wy zdobędziecie, wy osiągnięcie”.

Przed zakończeniem Boskiej Liturgii Wielce Błogosławiony Światosław osobiście oraz w imieniu całego Synodu Biskupów UKGK pozdrowił bp. Włodzimierza Juszczaka – biskupa wrocławsko-koszalińskiego z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich.

ks. Igor Hubacz

foto: Ks. Eugeniusz Suchy

NO COMMENTS