Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“Niech nadzieja, płynąca z pustego grobu będzie umocnieniem w wiernym kroczeniu za Jezusem – naszym Panem i Królem” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z życzeniami wielkanocnymi dla wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce przekazanym na ręce abp. Eugeniusza Popowicza. 

“Moją serdeczną myślą obejmuję licznych braci i siostry z Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną i dogodne warunki do pracy i rozwoju. Z sercem przepełnionym nadzieją i ufnością obejmuję tych wszystkich grekokatolików, którzy pozostali na Ukrainie, oczekując upragnionego pokoju i stabilizacji” – napisał Przewodniczący Episkopatu Polski.

Publikujemy tekst życzeń:

Warszawa, 7 kwietnia 2018 r.

Dzisiaj wszystko jasności jest pełne niebo i ziemia i otchłań cała.
Niech więc całe stworzenie radośnie świętuje Zmartwychwstanie Chrystusa, w którym się umacnia. 
Wczoraj byłem, Chryste, pogrzebany z Tobą, a dzisiaj powstaję z Tobą powstającym, wczoraj z Tobą na krzyżu, a dzisiaj, o Zbawco, uwielbij mnie z sobą w Twym świętym królestwie”

 Z Liturgii Pentekostarion
W Świętą i Wielką Niedzielę Paschy

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,

Trwając w radości paschalnej, chciałbym złożyć wszystkim wiernym Kościoła greckokatolickiego w Polsce najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Moją serdeczną myślą obejmuję licznych braci i siostry z Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną i dogodne warunki do pracy i rozwoju.

Z sercem przepełnionym nadzieją i ufnością obejmuję tych wszystkich grekokatolików, którzy pozostali na Ukrainie, oczekując upragnionego pokoju i stabilizacji.

Święta paschalne, to czas kiedy wspominamy i uobecniamy najważniejsze wydarzenie w dziejach – Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Całe stworzenie wyczekiwało tego dnia, aby zostać uwolnione od zła i śmierci. My, zanurzeni przez chrzest w śmierci Chrystusa, z Nim zmartwychwstajemy do życia.

Niech światło poranka zmartwychwstania rozjaśnia wszelkie ciemności zła i grzechu, których doświadczamy na co dzień. Niech nadzieja, płynąca z pustego grobu będzie umocnieniem w wiernym kroczeniu za Jezusem – naszym Panem i Królem. Niech pamięć zmartwychwstania uzdrowi naszą pamięć i nasze wspomnienia, otwierając drogę ku życiu w braterskiej miłości i szacunku, wykorzeniając wszelkie złe myśli i napełniając ufnością.

Chrystus zmartwychwstał!

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

______________________
Jego Ekscelencja
Ks. Abp Eugeniusz POPOWICZ
Arcybiskup Metropolita Przemysko-Warszawski
Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego

NO COMMENTS