Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Życzenia wiernym Kościoła prawosławnego z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego złożył w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. “Niech Święta Paschalne napełnią Waszą Eminencję i wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego pełnią radości, wdzięczności i nadziei” – czytamy w liście przekazanym na ręce metropolity Sawy.

Przewodniczący Episkopatu życzył, aby nieustannie orientować swoje życie “ku Chrystusowi nieznającemu zachodu”.

Publikujemy tekst życzeń:

Warszawa, 7 kwietnia 2018 r.

Przeczystej Twojej ikonie, o Dobry, oddajemy pokłon, prosząc Ciebie,
Chryste o darowanie przewinień naszych. Ty bowiem dobrowolnie zechciałeś
wstąpić ciałem na krzyż, aby tych, których stworzyłeś, wybawić z niewoli
wroga. Przeto dziękczynnie wołamy do Ciebie: Radością wszystko napełniłeś,
Zbawicielu nasz, który przyszedłeś zbawić świat”.
Proskomidia

Eminencjo,
Wielce Błogosławiony Sawo,
Prawosławny Metropolito Warszawy i całej Polski!

Wpatrując się w ikonę Chrystusa, kapłan – stając przed świętymi drzwiami, podczas przygotowania darów Boskiej Liturgii – zwraca się ku Wschodowi, aby wyrazić wdzięczność Bogu za Jego zwycięstwo nad złem, śmiercią i szatanem, dokonane w misterium paschalny.

W prawosławnych cerkwiach na całym świecie powtarza się gest, który nie tylko przypomina wydarzenia sprzed wieków, ale w celebracji Świętej Liturgii, uobecnia w życiu wiernych tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce, na ręce Waszej Eminencji, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W świecie, w którym człowiek gubi życiową orientację, podążając za namiastkami życia i zwracając się ku obcym bogom, którzy nie mogą zbawić i wypełnić niegasnącą radością, tj. ku konsumpcjonizmowi, samorealizacji, samouwielbieniu i samostanowieniu, życzę aby wzorem kapłana podczas Świętej Liturgii, nieustannie orientować swoje życie w tę stronę skąd „nawiedzi nas z wysoka wschodzące Słońce” (por. Łk 1,78) – ku Jutrzence, ku Chrystusowi nieznającemu zachodu.

Niech Święta Paschalne napełnią Waszą Eminencję i wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego pełnią radości, wdzięczności i nadziei.

Z darem braterskiej modlitwy,

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

______________________
Jego Eminencja
Wielce Błogosławiony SAWA
Prawosławny Metropolita Warszawy i całej Polski

BP KEP

NO COMMENTS