Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza i ustanowienie Sakramentu Eucharystii oraz Sakramentu Kapłaństwa. Cerkiew wspomina także obmycie nóg apostołom
przez Chrystusa.

Rano w Soborze Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko –Warszawski, odprawił Liturgię św. Bazylego Wielkiego z Nieszporami.

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia wprowadzają pewne ograniczenia w uroczystościach. Dlatego też nie było „obrzędu umywania nóg kapłanom” oraz poświęcenia
olejów świętych.

Arcybiskup Eugeniusz w wielkoczwartkowej homilii zwrócił się do kapłanów Archidiecezji i podziękował im za służenie swoim wiernym, którzy są rozproszeni po całej Polsce i jest im bardzo ciężko w dobie epidemii sprawować posługę kapłańską. To właśnie do nich popłynęły słowa otuchy oraz zapewnienie o modlitwie. Arcybiskup Eugeniusz poprosił również wiernych o gorliwą modlitwę za swoich kapłanów.

Po południu w cerkwiach odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku. Wierni podczas nabożeństwa mają możliwość wysłuchania 12 fragmentów Ewangelii opowiadających o męce i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa. Dzięki mediom wierni biorą udział w nabożeństwach liturgicznych.

Fot. ks. Bogdan Stepan