Wkrótce ruszy program Rodzina Rodzinie

03-10-2016
1071

Szczegóły programu Rodzina Rodzinie poznamy jutro na sesji Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, 14 października, zaprezentuje postulaty projektu, zakładającego objęcie wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez osoby, rodziny, wspólnoty, zgromadzenia zakonne w Polsce.

Pieniądze zebrane w ramach projektu zostaną przeznaczone na sfinansowanie zasadniczych potrzeb jak: pomoc medyczna, czy opłaty za mieszkanie. Ks. Subocz, w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podkreślał, że pomoc bliźnim jest obowiązkiem każdego człowieka. “Ci ludzie nie żyją w normalnych mieszkaniach, ale bardziej w czymś jak kajuty. Mimo to, muszą za nie płacić, a nie mają jak, bo nie pracują. To są też pieniądze na nauczanie. Tamtejsze dzieci od pięciu lat nie mają edukacji” – zaznaczył dyrektor Caritas Polska.

Zdaniem duchownego, pomoc uchodźcom jest moralnym obowiązkiem wszystkich ludzi. ,,Każdy człowiek powinien pomóc tym, którzy są na granicy życia i śmierci, to jest obowiązek każdego człowieka” – zaakcentował ks. Subocz.

Do wsparcia akcji Rodzina Rodzinie zachęcał również abp Gądecki. „Rodziny, wspólnoty, zgromadzenia zakonne, parafie mogą wspierać materialnie konkretne rodziny syryjskie” – powiedział duchowny. Podczas zorganizowanej w poznańskiej katedrze modlitwie w intencji uchodźców, podkreślił, że Kościół jest blisko potrzebujących, nie tylko przez obecność duszpasterską, pomoc materialną, lecz także przez zaangażowanie w ochronę ich ludzkiej godności.

Projektu Caritas Polska “Rodzina Rodzinie”, polega na pomocy uchodźcom syryjskim ze strony polskich rodzin, wspólnot i zgromadzeń zakonnych.

Sposób realizacji akcji ma umożliwić dość bliski kontakt między rodzinami w Libanie i Syrii, a darczyńcami z Polski, gdyż jak podkreśla ks. Subocz pomoc konkretnym osobom, w odpowiedzi na znane potrzeby, najbardziej porusza człowieka. ,,Wtedy każdy wie komu pomaga i dlaczego pomaga. To także sprawia, że osoba, która udziela wsparcia, utożsamia się z osobą, której pomaga” – tłumaczy duchowny.

Program zakłada dotarcie do jak największej liczby środowisk katolickich w Polsce, co ma zapewnić przekazanie kompetentnych informacji o dramatycznej sytuacji rodzin, które ucierpiały w wyniku wojny w Syrii.

ar / Warszawa (KAI)