Bp Miziński: Włączmy się wszyscy w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

0
1335

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W drugą niedzielę listopada obchodzony jest już po raz dwunasty Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.  W tym roku poświęcony jest w sposób szczególny Republice Środkowoafrykańskiej, a jego hasłem są słowa: “Przywrócić nadzieję”. Dzień ten organizuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski. 

„Pragnę serdecznie zachęcić w imieniu Konferencji Episkopatu Polski do włączenia się w przeżywanie tego Dnia Solidarności. Mimo trudnej sytuacji, mimo ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii, starajmy otworzyć się jeszcze bardziej na innych. Włączmy się wszyscy w ten Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – podkreślił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania zapowiadającego XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W swoim przesłaniu na ten dzień kard.  Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej wyraził wdzięczności Polakom za dotychczasowe wsparcie i prośbę o kontynuację pomocy. “Wszystkim chrześcijanom w Polsce, którzy nas słuchają chciałbym po prostu powiedzieć: módlcie się za nas w dalszym ciągu. Gdy się za nas modlicie, Bóg może dotykać serc, Bóg może przemieniać serca. A ja ufam, że On już teraz to robi” – powiedział w nagraniu wideo.

>>Tekst przesłania

Przesłanie z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym wygłosił również bp Mirosław Gucwa posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej.

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r.  Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Od roku 2012 trwają tam intensywne walki, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci). Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywają w obozach dla uchodźców. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt.

Rozlew krwi jest wynikiem wykorzystywania napięć religijnych (zderzenie islamu i chrześcijaństwa) do uzyskania korzyści ekonomicznych – przejęcie zasobów diamentów i złota w tym kraju. W kraju dochodziło do szeregu kradzieży, uprowadzeń i zniszczeń materialnych. Bardzo często jedyną organizacją, które realnie troszczy się o najbardziej potrzebujących jest Kościół. “Nasi bracia i siostry  w chrześcijańskiej wierze z Republiki Środkowoafrykańskiej potrzebują naszego wsparcia duchowego (modlitwa) i materialnego” – apeluje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pomóc można, dokonując wpłat na konto:  87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem “Dzień Solidarności”, a także wysyłając SMS o treści: RATUJE pod numer 72405. 

PKWP / BP KEP

>>Materiały do pobrania

NO COMMENTS