Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6) w niedzielę, 11 września, w Kościele katolickim w Polsce rozpocznie się XII Tydzień Wychowania. Towarzyszyć mu będzie postać św. abp. Józefa Bilczewskiego.  

Myślą przewodnią tegorocznego XII Tygodnia Wychowania w Kościele w Polsce będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). W tym czasie nie zabraknie też nawiązań do św. abp. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku szkolnym – 20 marca 2023 r.

Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi przygotowali zapowiadający go list pasterski przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego. Wskazali w nim m.in. na potrzebę: perspektywy wiary w wychowaniu, poprzedzania modlitwą życiowych decyzji, włączania się w dzieło ewangelizacji oraz troski o formację stałą dorosłych. „Dojrzała decyzja pójścia za Jezusem wymaga konkretnych odniesień do naszego całego życia, w tym także do dzieła wychowania. Musimy więc pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?” – czytamy w liście.

TEKST LISTU

Nawiązując do słów abp. Bilczewskiego, w których ukazywał on osobę Jezusa Chrystusa jako ideał człowieka, biskupi zachęcili rodziców, duszpasterzy i katechetów do „włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem”. Na zakończenie listu zaprosili wszystkich do włączenia się w przeżywanie XII Tygodnia Wychowania w Polsce.

Na stronie internetowej Tygodnia Wychowania dostępne są przygotowane przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP i Radę Szkół Katolickich materiały, które mogą być pomocą dla wychowawców, katechetów i duszpasterzy w zorganizowaniu tego czasu. Na każdy dzień tygodnia zostały opracowane rozważania i teksty modlitwy wiernych, a także konspekty katechez dla dzieci młodszych, uczniów starszych klas szkoły podstawowej i dla młodzieży. Wychowawcom dedykowana jest też konferencja pt. „Spojrzał na niego z miłością. Jak być wychowawcą na wzór Chrystusa?”, w której można znaleźć inspirację do poradzenia sobie z sytuacjami, w których grozi zniechęcenie i utrata motywacji do dalszej pracy.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Obchodzony jest we wrześniu każdego roku, jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz o ich wychowanie. W tym roku obchodzony jest po raz dwunasty.

BP KEP

>>MATERIAŁY NA XII TYDZIEŃ WYCHOWANIA


NO COMMENTS