Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Hasłem XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będą słowa z Księgi proroka Ozeasza Nie przychodzę, żeby zatracać (Oz 11,9). Główne obchody odbędą się 17 stycznia w Łodzi.

“Wiele jest punktów stycznych łączących judaizm i Kościół katolicki, dlatego w przybliżanie co roku tego bogactwa, które zawiera się w judaizmie ma swój głęboki sens. Serdecznie i gorąco zapraszam do udziału w tym Dniu” – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w słowie z okazji XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

>>Słowo Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

Bp Markowski weźmie udział w centralnych obchodach Dnia Judaizmu, które będą miały miejsce 17 stycznia w Łodzi. “Wybór tego miejsca wiąże się z wielowiekową i aktywną obecnością gminy żydowskiej, na trwałe wpisaną w historię miasta” – podkreśla w swoim słowie Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Dodaje, że z początkiem XX wieku ludność żydowska Łodzi liczyła ponad 200 tys. osób, co stanowiło blisko 35 % wszystkich mieszkańców. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali większość synagog, a z początkiem 1940 roku utworzyli drugie co do wielkości po Warszawie getto, które było obozem pracy. “W okresie istnienia getta zmarło w nim z głodu lub chorób blisko 50 tys. osób, natomiast ok. 80 tys. w 1944 roku deportowano do obozów śmierci”. Jak napisał bp Markowski, “to w celu upamiętnienia wszystkich ofiar niemieckiego nazizmu, który dramatycznie dotknął mieszkańców Łodzi, w tym szczególnie łódzkich Żydów, obchody Dnia Judaizmu odbędą się na tej męczeńskiej ziemi”.

Organizatorami centralnych obchodów XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest archidiecezja łódzka i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi. Rozpoczną się one o godz. 9.30 modlitwą na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej. Od godz. 11.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana będzie miało miejsce sympozjum poświęcone lekturze Tory i Biblii, a także wspólnej codzienności żydów i chrześcijan. Uroczystości zakończą się zaplanowanym na godz. 18.00 Centralnym Nabożeństwem Słowa Bożego na Starym Rynku, w pobliżu miejsca Synagogi Alte Szil. “Musimy być blisko siebie, musimy się razem spotykać przed Panem Bogiem i razem modlić się o jedność i o pokój w świecie” – zachęca abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w nagraniu wideo na stronie archidiecezji łódzkiej, w którym zaprasza aby wziąć udział w obchodach XXII Dnia Judaizmu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. a obchodzony jest od 1998 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

BP KEP

>>pobierz materiały na XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

NO COMMENTS