Zakończył się zjazd Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

17-10-2016
1654

– Młodzi Niezłomni. Nie poddamy się! Jeśli ktoś w życiu ma się nie poddawać, to kto jak nie my! – tak zachęcał młodzież z KSM-u do wytrwałości w postanowieniach ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny KSM podczas ogólnopolskiego spotkania stowarzyszenia.

Przenieść piękno, które działo się w życiu Matki Bożej do naszego życia – mówił ks. bp Tadeusz Lityński na rozpoczęcie obrad Krajowej Rady KSM w Rokitnie, Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej do członków i asystentów KSM. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, – humorystycznie zauważył asystent generalny KSM ks. Zbigniew Kucharski – że jak odbędzie się za jakieś 20 lat spotkanie Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, to będą w nim uczestniczyć te same osoby, które dzisiaj są obecne na Krajowej Radzie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Obrady obejmowały wystąpienia gości, dyskusje, pracę w grupach, prezentację dotychczasowych i przyszłych działań. W rozważaniach dotyczących przyszłości współpracy KSM z Akcją Katolicką uczestniczyła prezes zarządu KIAK Urszula Furtak.

– Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa bardzo dobrze jest przyjmowana przez młodzież i budzi szerokie zainteresowanie – mówi Ilona Trojnar Przewodnicząca Prezydium KR KSM – dlatego będziemy to dzieło kontynuowali w dalszej współpracy z Biurem Prasowym KEP i dziękujemy za zaangażowanie ks. Pawła Rytel-Andrianika. – Ważną inicjatywą jest Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA (www.maika.com.pl), dzięki której dokonuje się prezentacja i wymiana doświadczeń z zakresu duszpasterstwa młodzieży – mówi redaktor Łukasz Brodzik.

Atrakcją kulturalną zjazdu było spotkanie z artystą fotografikiem Bogusławem Świtałą, który ujawnił wiele mało znanych tajemnic kunsztu artystycznej fotografii. Spotkaniu towarzyszyła wystawa albumów i fotogramów autorstwa Bogusława Świtały. Ważna częścią spotkania były wystąpienia seniorów KSM Marcina Szczęsnego i Piotra Barczaka, którzy swoim świadectwem angażowania się w życie stowarzyszenia w aspekcie ich osobistego rozwoju głęboko poruszyli uczestników zjazdu. – W KSM powinniśmy uczyć się strategicznego myślenia nie tylko w stosunku do planów w organizacji, ale i w stosunku do naszego własnego życia – mówił w homilii na zakończenie obrad asystent generalny KSM ks. Zbigniew Kucharski.

Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM odbyła się w dniach 14-16 października w Rokitnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i zgromadziła młodzież i księży asystentów z 25 diecezji z całej Polski.

Ilona Trojnar (KSM)

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/ Episkopat.pl