Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Razem budzimy do misji” w dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2022 odbyła się Szkoła Animatorów Misyjnych II stopnia. Po dwóch latach pandemii zajęcia odbyły się stacjonarnie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Uczestnicy SAM zapoznawali się z Papieskimi Dziełami Misyjnymi oraz różnymi formami misyjnej współpracy. Uczyli się jak mówić o misjach dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Pierwszy dzień SAM poświęcony był Afryce. O życiu Kościoła w Ugandzie opowiedział ks. dr Leonard Sanyu z Ugandy. Następnie ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Kościół w Potrzebie mówił o pomocy pastoralnej i charytatywnej w tych regionach świata, gdzie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowane. Odbyło się także spotkanie z wolontariuszami z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, którzy dzielili się doświadczeniem z wolontariatu misyjnego w Zambii.

W drugim dniu Magdalena Kołtyś, animatorka misyjna i współpracowniczka PDM w Lublinie, absolwentka SAM z 2019 r., opowiedziała o animacji misyjnej w praktyce. Później uczestnicy, podzieleni na grupy kontynentalne, szukali pomysłów zarówno na animację, jak i na pozyskiwanie środków materialnych na rzecz misji. Następnie ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, opowiedział o świętowanych w tym roku jubileuszach PDM.

Gościem trzeciego dnia był ks. Luis Mbuyeh z Kamerunu, który przybliżył rzeczywistość tamtejszego Kościoła. Uczestnicy SAM tego dnia zapoznali się z działalnością Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i jego założycielką, która została beatyfikowana 22 maja br. Sekretarz krajowy PDRW ks. Michał Kacprzyk opowiedział o związku Żywego Różańca z misjami, zachęcając do modlitwy różańcowej w intencji misji.

W przedostatni dzień spotkania uczestnicy zapoznali się z działalnością trzech pozostałych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz jedną z instytucji Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Ksiądz Jerzy Kraśnicki przedstawił działalność MIVA Polska, która pomaga w zdobywaniu i zakupie środków transportu dla misjonarzy. Natomiast Ks. Michał Kacprzyk przybliżył zebranym akcje Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła: AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) oraz Misyjny Bukiet (skierowaną do diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów). Z uczestnikami połączył się on-line sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC, który opowiedział o działalności tego Dzieła prowadzącego animację misyjną wśród duchowieństwa. Następnie o inicjatywach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, a przede wszystkim o organizowanym przez to Dzieło we wrześniu br. Misyjnym Synodzie Dzieci opowiedziała s. Monika Juszka, która zachęciła także do inicjowania ognisk misyjnych wśród dzieci w parafiach.

„Szkoła Animatorów Misyjnych uświadomiła mi zadania, do jakich Bóg powołuje animatorów misyjnych. Mocnym akcentem Szkoły było dla mnie ukazanie papieskości, czyli szczególnej roli Papieskich Dzieł Misyjnych, jaką mają w działalności misyjnej, pośród różnych struktur i inicjatyw. Dostrzegłem konieczność włączenia się w PDM” – mówiła jedna z uczestniczek.

„Podczas SAM zafascynowało mnie robienie i montowanie filmików o treści ewangelizacyjnej i zamieszczanie ich w Internecie. Dotychczas udostępniałem na Facebooku cudze filmy, a teraz będę robił swoje. Uświadomiłem sobie, że w żaden inny sposób tak szybko nie trafię do ludzkich serc z Dobrą Nowiną” – dzielił się spostrzeżeniami animator misyjny.

„Wielu uczestników SAM nawiązało między sobą przyjaźnie, wymieniają się doświadczeniami z animacji misyjnej w szkole czy parafii. Po 25 latach organizowania SAM zostało wykształconych ok. półtora tysiąca animatorów misyjnych” – podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM.

Pięciodniowa Szkoła Animatorów Misyjnych to nie tylko świadectwa misjonarzy, warsztaty twórczości dla misji, ale także modlitwa i Eucharystia z elementami kultur z różnych kontynentów. Był też czas na gry i zabawy misyjne.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy – kapłan, siostra zakonna i 15 osób świeckich – otrzymali dyplomy ukończenia SAM. Po uroczystym błogosławieństwie animatorzy pełni misyjnego zapału powrócili do swoich domów.

Mariola Krystecka/PDM