Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tocząca się w Ukrainie wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny były głównymi tematami 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Odbyło się ono 14 i 15 marca br. w budynku UKSW w Warszawie. Biskupi omówili też m.in. kwestie duszpasterstwa oraz dotychczasowy przebieg procesu synodalnego w Polsce. Pierwszego dnia obrad koncelebrowali Mszę św. z okazji 9. rocznicy wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.  

„Cieszę się, że i parafianie i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po zakończeniu 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Turystyki, Migracji i Pielgrzymek KEP powiedział o projekcie Rodzina Rodzinie, który jest propozycją Kościoła dotyczącą pomocy długofalowej uchodźcom wojennym z Ukrainy. Bp Włodzimierz Juszczak OSBM z eparchii wrocławsko-koszalińskiej przedstawił natomiast działania pomocowe Kościoła grekokatolickiego. Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podał zaś dane liczbowe dotyczące pomocy udzielonej przez Kościół w Polsce Ukrainie.

Relacja z konferencji prasowej po zakończeniu obrad

„Wielu uciekających znalazło schronienie w polskich rodzinach, w ośrodkach diecezjalnych i parafialnych, żeńskich i męskich wspólnotach zakonnych […] Za to wielkie dobro i spontaniczną pomoc biskupi wyrażają wszystkim, którzy je okazali, wielką wdzięczność” – podkreślili biskupi w komunikacie po zakończeniu obrad. Wezwali w nim wszystkich wiernych do intensywnej modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie, a także ofiarowania uchodźcom dalszej możliwej pomocy materialnej.

Komunikat z 391. ZP KEP

Podczas obrad biskupi wydali specjalne Oświadczenie w sprawie wojny w Ukrainie, w którym wezwali odpowiedzialnych za jej wybuch agresji do jak najszybszego wstrzymania działań wojennych i podjęcia wysiłków zmierzających do zawarcia sprawiedliwego pokoju. Jednocześnie wezwali wszystkie osoby wierzące do  żarliwej modlitwy.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wojny w Ukrainie

Dodatkowo, swoje Słowo ws. ‘posługi miłości wobec przybyszów” skierował bp Andrzej Czaja – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. „W procesie przyjmowania uchodźców należy podjąć wysiłek spotkania z nimi, rozmowy, słuchania ich i dialogu, wspólnego rozeznania ich tożsamości kulturowej i religijnej, sytuacji osobistej i rodzinnej, ich potrzeb, lęków i pragnień” – zauważył bp Czaja.

Posługa miłości wobec przybyszów – Słowo Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP

Komunikat dotyczący pomocy uchodźcom, która “jest autentycznym świadectwem chrześcijańskiej postawy” wydała również Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.  Członkowie Rady zaproponowali, aby działania pomocowe objąć programem Rodzina Rodzinie analogicznym do tego, jaki w ostatnich latach organizowany był przez Caritas Polska wobec tysięcy rodzin syryjskich. „Niech jedna rodzina (lub kilka rodzin) obejmie patronatem jedną rodzinę z Ukrainy, przede wszystkim w formie towarzyszenia, poświęconego czasu, wprowadzenia w życie naszego społeczeństwa, bogactwa naszej kultury, piękna życia religijnego, ale również w formie pomocy materialnej w razie takiej potrzeby” – podaje komunikat.

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy

Podczas obrad biskupi omawiali również bieżące kwestie dotyczące Konferencji Episkopatu Polski. Dokonali m.in. wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski i instytucji z nią związanych. Powołano m.in. Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którym został bp Piotr Turzyński, w miejsce bp. Wiesława Lechowicza, który w styczniu br. został mianowany biskupem polowym WP.

Wybory 391. ZP KEP

Obrady zakończyły się 15 marca po południu wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

BP KEP

NAGRANIA AUDIO:

GALERIE ZDJĘĆ:

Briefing Rzecznika KEP poprzedzający obrady

Briefing przed 391. Zebraniem Plenarnym KEP, Warszawa 14 marca 2022 r.

Pierwszy dzień obrad biskupów (14.03.2022)

391. Zebranie Plenarne KEP, Warszawa 14 marca 2022 r.

Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji 9. rocznicy wyboru Papieża Franciszka

Mszy św. z okazji 9. rocznicy wyboru papieża Franciszka, Warszawa 14 marca 2022 r.

Drugi dzień obrad (15.03.2022)

391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa 15 marca 2022 r.

Konferencja prasowa podsumowująca Zebranie Plenarne KEP (15.03.2022)

Konferencja prasowa podsumowująca 391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa 15 marca 2022 r.

Nagrania wideo

NO COMMENTS